Prima pagină » Știri externe » După scandalul de corupție din Coreea de Sud, secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, ar putea candida la președinție

După scandalul de corupție din Coreea de Sud, secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, ar putea candida la președinție

După scandalul de corupție din Coreea de Sud, secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, ar putea candida la președinție
Ban Ki-moon, secretarul general al ONU, a sugerat că ar putea candida la președinția țării sale native, Coreea de Sud, informează site-ul postului BBC.

Mandatul lui Ban Ki-moon pentru postul de secretar general al ONU va expira la sfârșitul lui decembrie 2016. În cadrul unei conferințe de presă, Ban Ki-moon a declarat că are în vedere întoarcerea sa în statul sud-coreean și intenționează să-și ajute țara natală cum poate mai bine.

Alegerile la președinția statului sud-coreean sunt programate să aibă loc în decembrie 2017, acestea ar putea avea loc mai devreme de această dată în cazul în care Curtea Constituțională va susține votul Parlamentului pentru destituirea președintei Park Geun-hye.

Deputații sud-coreeni au depus o moțiune pentru destituirea din funcție a președintei Park Geun-Hye, implicată de mai multe săptămâni într-un scandal de corupție. În textul moțiunii, Park este acuzată de încălcarea Constituției și de o serie de alte delicte, de la eșecul de a proteja poporul până la corupție și abuz de putere. Curtea Constituțională va decide dacă va valida moțiunea pentru ca Park să fie înlăturată de la putere sau dacă o va respinge și o va repune în drepturi. În acest interval de timp, ea nu își va mai putea îndeplini atribuțiile, ce vor fi încredințate premierului. Park va avea doar titulatura de președinte.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai mare sit de urme de dinozauri din lume a stabilit mai multe recorduri