Un medic italian dezvăluie cum îi afectează coronavirusul pe tineri. „Atunci când vedeți tineri care sfârșesc în terapie intensivă intubată, pronunțată sau, mai rău, pe ECMO (o mașinărie pentru cele mai grave cazuri, care extrage sângele, îl reoxigenează și îl întoarce în organism, așteptând în speranța că organismul va vindeca plămânii), toată această relaxare pentru tineri trece”, scrie medicul Daniele Macchini, pe Facebook.
„Unul după altul, departamentele care au fost golite se completează într-un ritm impresionant. Panourile de afișare cu numele pacienților, în culori diferite în funcție de unitatea de operare din care fac parte, sunt acum toate roșii și în loc de intervenția chirurgicală există același diagnostic blestemat: pneumonie interstițială bilaterală.
Spuneți-mi ce virus gripal provoacă o tragedie atât de rapidă. Pentru că aceasta este diferența: în gripa clasică, în afară că infectează mult mai puțină populație pe parcursul mai multor luni, cazurile sunt complicate mai rar, doar atunci când VIRUSUL distruge barierele de protecție ale traiectului nostru respirator și permite bacteriilor rezidente în mod normal în tractul superior să invadeze bronhiile și plămânii, provocând cazuri mai grave. Covid 19 provoacă o gripă banală la mulți tineri, dar la mulți oameni în vârstă (și nu numai) provoacă un veritabil SARS, deoarece ajunge direct în alveolele plămânilor și le infectează făcându-le incapabile să-și îndeplinească funcția. Insuficiența respiratorie rezultată este adesea gravă și după câteva zile de spitalizare, oxigenul simplu care poate fi administrat într-un cabinet nu poate fi suficient.
Îmi pare rău, dar pe mine ca doctor nu mă asigură faptul că situațiile cele mai serioase sunt în special la persoanele în vârstă cu alte patologii. Populația în vârstă este cea mai reprezentată în țara noastră și este dificil să găsești pe cineva care, peste 65 de ani, nu ia cel puțin o pastilă pentru pentru hipertensiune sau diabet. Vă asigur, de asemenea, că atunci când vedeți tineri care sfârșesc în terapie intensivă intubată, pronunțată sau, mai rău, pe ECMO (o mașinărie pentru cele mai grave cazuri, care extrage sângele, îl reoxigenează și îl întoarce în organism, așteptând în speranța că organismul va vindeca plămânii), toată această relaxare pentru tineri trece”, scrie doctorul italian pe Facebook.
sursa traducerii: jurnalistul Marius Comper
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3395151233834056&set=a.442367822445760&type=3&theater