Prima pagină » Economic » PENSIILE ar putea fi plătite mai devreme. Anunțul premierului înainte de starea de urgență

PENSIILE ar putea fi plătite mai devreme. Anunțul premierului înainte de starea de urgență

PENSIILE ar putea fi plătite mai devreme. Anunțul premierului înainte de starea de urgență

Premierul Ludovic Orban a anunţat duminică, într-o videoconferinţă, că pensiile ar putea fi plătite mai devreme, însă doar cele care sunt plătite prin intermediul băncilor.

Şeful Executivului îi asigură pe pensionari că plata pensiile prin poştă nu va întârzia.

„Au existat mai multe discuţii în privinţa plăţii pensiilor. Încă nu am luat o decizie. Au fost propuneri să se plătească anticipat pe două luni. Vom asigura pensiile la timp şi într-adevăr în ceea ce priveşte pensiile care sunt plătite prin intermediul băncilor, nu prin intermediul poştei, vom încerca să fie plătite mai repede”, a anunţat Ludovic Orban, într-o videoconferinţă de presă.

Klaus Iohannis a decretat stare de urgenţă, începând de luni, în contextul în care numărul cazurilor de coronavirus în România a ajuns la 139.

STARE de URGENȚĂ. Premierul României anunță: Analizăm plafonarea prețului la medicamente, măști și dezinfectanți

Premierul Ludovic Orban a anunțat, prin videoconferință, că în decretul privind instituirea stării de urgență ar putea fi prevăzută plafonarea prețului la medicamente, măști de protecție sau dezinfectanți.

„O altă măsură care sigur va fi luată este măsura de a limita creșterile prețurilor la medicamente și la astfel de produse care sunt foarte căutate în momentul de față. Există această posibilitate de a plafona prețurile la anumite produse absolut necesare, cum sunt măști, mănuși, echipamente de protecție, dezinfectanți și alte categorii de produse. Orice măsură care va fi inclusă în cadrul stării de urgență va fi una pe care noi o vom considera absolut necesară și vom încerca să limităm la maximum eventualele drepturi și libertăți care să fie afectate în cadrul stării de urgență”, a spus Ludovic Orban, în cadrul unei videoconferințe de presă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Când va fi gata bugetul pentru 2026? Ministrul Cseke: Nu va fi unul al austerității
Digi24
Un bărbat din Bacău a fost înştiinţat că a murit, deşi trăieşte: „Un decedat funcţional”. Explicația oferită
Cancan.ro
Mihaela și-a dat demisia pentru a avea grijă de iubitul ei italian, rămas paralizat. Ce a aflat românca pe 4 octombrie 2025
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, absolut spectaculoasă la duș. Imaginile cu care și-a încântat fanii
Adevarul
Localnicii unei comune au aflat că trebuie să plătească taxe și impozite chiar și de 30 de ori mai mari. Reacția primarului: „Nu plătiți”
Mediafax
Congelarea pâinii poate aduce beneficii neașteptate pentru sănătate
Click
Cum a ajuns Charlotte, fiica adoptivă a lui Ilie Năstase, pe străzi?! N-are bani nici de mâncare! De ce nu mai reușește să ia legătura cu tatăl ei?! „Ultima dată, m-a blocat…”
Digi24
Lavrov: Planurile de unire cu România sunt distructive pentru statalitatea Republicii Moldova
Cancan.ro
Cătălin Crișan, de nerecunoscut la 2 ani de la operația suferită. Fanilor nu le vine să creadă: 'Arată a 80 de ani!'
Ce se întâmplă doctore
Îți mai aduci aminte de Fata Morgana? A trecut prin multe schimbări în ultimii ani. Cum arată și cu ce se ocupă după ce a învins cancerul de piele?
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Poliția Locală București va folosi „OZN-uri” pentru a amenda automat șoferii care nu plătesc parcarea
Descopera.ro
Cât de des ar trebui să-ți speli mașina?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Alo! Iubito, în ce ești acum îmbrăcată?
Descopera.ro
Putea Homo erectus să vorbească?