Prima pagină » Coronavirus » DIFERENȚA dintre GRIPĂ și COVID-19, prezentată de un bolnav de CORONAVIRUS: Mă simt de parcă am alergat la un maraton. NU este o răceală!

DIFERENȚA dintre GRIPĂ și COVID-19, prezentată de un bolnav de CORONAVIRUS: Mă simt de parcă am alergat la un maraton. NU este o răceală!

DIFERENȚA dintre GRIPĂ și COVID-19, prezentată de un bolnav de CORONAVIRUS: Mă simt de parcă am alergat la un maraton. NU este o răceală!

Un bărbat din Marea Britanie îi contrazice vehement pe cei care susțin că noul coronavirus este asemănător cu gripa. Bărbatul infectat cu noul COVID-19 mărturisește că până și mersul la baie este dificil, asemenea alergatului la maraton, când ești infectat cu acest virus.

Justin a povestit că a ajuns la spital cu dureri de cap și de plămâni, iar medicii i-au dat tratament pentru gripă. Ulterior, bărbatul a fost testat pozitiv cu noul coronavirus. Acum se află în carantină la domiciliu și susține vehement că gripa este complet diferită de coronavirus, întrucât durerile se simt la o intensitate mai mare, potrivit The Mirror.

Bărbatul de 39 de ani, care este și diabetic,  a povestit că s-a simțit rău pe 4 martie și a ajuns la spital cu dureri îngrozitoare de cap și de plămâni.

„Durerea nu e ca la o raceală”

„Mă durea când respiram. Am fost tratat initial pentru gripa, mi s-a dat Tamiflu, mi-a fost trimis un inhalator acasă și mi s-a zis să revin dacă mă simt în continuare  rău, așa că am revenit.

Bărbatul a povestit că a fost testat pozitiv cu noul coronavirus, iar acum se află în carantină la domiciliu.

„Azi mă doare foarte tare când respir. Când merg la baie parcă alerg la un maraton. Durerea nu e ca la o raceală. Mă dor plămânii. E greu de înțeles. Gândiți-vă la o gură de aer rece și la durerea pe care o simțiți în plămâni până se încalzesc din nou. Inhalatorulîmi provoacă dureri și mai mari de plămâni. E ca și cum ai pune alcool pe rană. Nu e o gripă. COVID-19 este extreme de diferit de gripa obișnuită.

Justin le-a sugerat oamenilor să stea în case pentru a nu răspândi groaznicul virus.

Recomandarea video

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Prima reacție a premierului britanic la declarațiile lui Trump despre NATO
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Boris Weisfeiler, dispariția misterioasă a unui matematician