Prima pagină » Coronavirus » Şeful ISU Sibiu, REVOLTAT față de față de incorectitudinea raportărilor COVID: „Oficial vă spun că suntem nebuni la cap. Suntem în 2020 și unii trăiesc în 1900 toamna”

Şeful ISU Sibiu, REVOLTAT față de față de incorectitudinea raportărilor COVID: „Oficial vă spun că suntem nebuni la cap. Suntem în 2020 și unii trăiesc în 1900 toamna”

Şeful ISU Sibiu, REVOLTAT față de față de incorectitudinea raportărilor COVID: „Oficial vă spun că suntem nebuni la cap. Suntem în 2020 și unii trăiesc în 1900 toamna”

Inspectorul-şef al ISU Sibiu, Cosmin Balcu, susține că în cursul zilei de luni după-amiază, când deja era confirmat primul deces COVID-19 în judeţul Sibiu, în documentele oficiale nu apărea nici măcar un caz de infecție.

Inspectorul-şef al ISU Sibiu, Cosmin Balcu, susține că situațiile celor contaminați, chiar și ale cadrelor medicale, sunt incorecte, potrivit Turnul Sfatului.

Şeful ISU Sibiu, revoltat

„Oficial vă spun că suntem nebuni la cap. DSP-ul ne-a raportat azi (n.r. luni – 30 martie 2020), la orele 17.00, zero «pozitivi» și zero decedați în județul Sibiu. Datele pe care le primim de la Direcția de Sănătate Publică Sibiu la Centrul județean de coordonare și conducere a intervenției sunt cu zero pozitivi și cu zero decedați. Este incredibil ceea ce se întâmplă. Suntem în 2020 și unii trăiesc în 1900 toamna. Ca să ne dăm mari, că avem zero”, a declarat Cosmin Balcu pentru Turnul Sfatului.

Cel care conduce operativ toate acțiunile din județ în vreme de pandemie arată că este nevoit să se ghideze în activitatea zilnică pe baza informațiilor pe care le obține din cu totul alte surse decât informările Direcției de Sănătate Publică, care nu au nici o legătură cu realitatea, potrivit acestuia.

Șeful ISU Sibiu, testat de coronavirus

Şeful ISU Sibiu a povestit cum a gestionat DSP-ul situația chiar și în cazul lui, când a fost testat de coronavirus ca urmare a diagosticării senatorului Vergil Chițac. Și chiar și acum, în evidențele furnizate de DSP Sibiu, cazul său apare ca fiind încă în teste. „Au trecut 20 de zile de atunci și sunt comandatul acțiunii. E grav, foarte grav ce se întâmplă”, a accentuat Cosmin Balcu.

În cursul zilei de luni, la nivelul județului Sibiu existau deja aproximativ 20 de sibieni diagnosticați pozitiv cu SARS-CoV-2.

DSP respinge acuzaţiile

Gabriel Budescu, directorul Direcției de Sănătate Publică Sibiu, a explicat că totul apare ca urmare a plimbării informațiilor între teritorii și București, unde se vrea aprobare pentru tot, potrivit sursei citate.

„Probele se recoltează la nivel local, iar rezultatele ajung la Centrul național de control și de acolo, mai apoi, se transmit către noi, către direcțiile de sănătate publică. Pentru că această informație trebuie să o aibă mai întâi Centrul strategic. Deci, dacă pe surse a apărut informația, iar eu nu am acel document de la Centrul strategic, eu nu am cum să comunic mai departe”, a susținut  Gabriel Budescu.

Amenințări la nivel înalt

„Nu sunt mulțumit de comunicarea interinstituțională și probabil niciodată nu voi fi mulțumit. Dar, mai ales, mă deranjează declarațiile unora. Fiecare răspunde la un moment dat pentru ceea ce declară”, a susținut prefectul județului Sibiu Mircea Crețu făcând referire la declarațiile șefului ISU din regiune.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Tragedie CUMPLITĂ! O familie întreagă a murit din cauza unui IPHONE. Cum s-a întâmplat
Digi24
VIDEO Unt vs. margarină. Cel mai nou „război” de pe rețelele sociale are un efect neașteptat: coadă de sute de metri la merdenele
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Cea mai nonconformistă boxeră și-a sărutat pe gură adversara înainte de luptă. Face o avere din imaginile cu ea
Adevarul
„Ce-ai, bă, ești bulangiu?” Român filmat și urmărit după ce a furat din rucsacul unor turiști, în Italia. Val de reacții după apariția imaginilor
Mediafax
„Arde ouăle și scuipă în ele”. Ce a scris un chelner pe bonul de comandă despre un client
Click
De la un telefon la o tragedie cumplită. Fiul și părinții lui au murit după ce au căzut de pe o stâncă
Digi24
„Teroarea plutitoare” a invadat plajele din Europa. Cum ajung aceste animale veninoase tot mai des în Mediterana și Atlanticul de Nord
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum s-a descurcat Zoe Florescu Potolea în prima sa cursă de F1 Academy?
Descopera.ro
A fost descoperită cea mai rapidă stea din Calea Lactee
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Prognoza meteo pentru toamnă. Ce temperaturi anunță ANM?