Prima pagină » Coronavirus » CONCLUZIE. Singura variantă pentru combaterea coronavirusului, în opinia celor mai prestigioase societăți de cercetare. „Imunitatea colectivă” nu este posibilă

CONCLUZIE. Singura variantă pentru combaterea coronavirusului, în opinia celor mai prestigioase societăți de cercetare. „Imunitatea colectivă” nu este posibilă

CONCLUZIE. Singura variantă pentru combaterea coronavirusului, în opinia celor mai prestigioase societăți de cercetare. „Imunitatea colectivă” nu este posibilă

Reducerea numărului de infecții și anchetele epidemiologice reprezintă singura variantă de a combate coronavirusul, spun cele mai importante societăți de cercetare medicală din Germania.

Patru dintre cele mai importante societăți medicale din Germania soune la unisos, printr-o scrisoare comună, că încercarea de a obţine „imunitate colectivă” este un eșec, transmit Asociaţia Leibniz, Asociaţia Helmholtz, Societatea Fraunhofer şi Societatea Max Planck, potrivit CNN.

„Obţinerea imunităţii colective ar dura câţiva ani, dacă sistemul de sănătate nu este suprasolicitat”, se arată în comunicat, cercetătorii precizând că şi în cazul imunităţii colective restricţiile publice tot ar fi necesare.

Specialiștii din cercetae merg pe doup variante eficiente, spun ei. „Noile infecţii să fie reduse până când este posibilă detectarea eficientă a contactelor celor infectaţi. În a doua fază, poate o strategie de adaptare bazată pe numere mici de infecţii”.

Cercetătorii le transmit germanilor că deşi transmiterea virusului a fost încetinită, „situaţia încă nu este stabilă şi chiar şi o creştere mică a numărului celor infectaţi ne va duce înapoi, într-o fază de creştere exponenţială.”

Germania înregistra vineri peste 163.000 de cazuri de coronavirus şi cel puţin 6.620 de morţi din cauza Covid-19.

Recomandarea video

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Vin ninsorile în București, mai devreme decât ne așteptam. Pe ce dată ninge, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Somnul sănătos începe în intestin. Ce au aflat cercetătorii?