Prima pagină » Coronavirus » Posibil focar de Covid-19 la Primăria Alba Iulia, după ce o angajată a fost confirmată pozitiv. Aproape 250 de colegi ai femeii au fost testați

Posibil focar de Covid-19 la Primăria Alba Iulia, după ce o angajată a fost confirmată pozitiv. Aproape 250 de colegi ai femeii au fost testați

Posibil focar de Covid-19 la Primăria Alba Iulia, după ce o angajată a fost confirmată pozitiv. Aproape 250 de colegi ai femeii au fost testați

Aproape 250 de angajați ai Primăriei Alba Iulia au fost testați pentru Covid-19, zilele acestea, după ce o angajată a fost confirmată pozitiv. Activitatea fizică a instituției cu publicul a fost închisă și va rămâne suspendată și miercuri, dar serviciile și direcțiile instituției pot fi contactate telefonic și prin e-mail. Activitatea se va relua în condiții normale începând de joi, 23 iulie.

Primăria Alba Iulia nu a avut, marți, program de lucru cu publicul, iar în sediul central al instituției au avut loc lucrări de dezinfecție și testarea personalului pentru infecția COVID-19.

Au fost recoltate probe de la 245 de angajați ai instituției din sediul central, dar și din serviciile și direcțiile din celelalte sedii, iar rezultatele vor fi comunicate de către Laboratorul DSP Alba cel târziu în cursul zilei de miercuri, 22 iulie.

Testarea a fost efectuată cu precădere la personalul care a avut prezență recentă în sediul central și ar fi putut intra în contact cu angajata pozitivă COVID-19, o asistentă medicală care se ocupa cu triajul personalului și măsurarea temperaturii la intrarea în instituție.

„Din aceste considerente, Primăria Alba Iulia nu va avea program de lucru cu publicul nici în cursul zilei de miercuri. Ne referim strict la prezența fizică a cetățenilor în sediul central al instituției”, au spus reprezentanții primăriei, prin intermediul unui comunicat de presă.

100 de angajați ai unei brutării din Alba Iulia au fost testați de coronavirus, la sfârșitul lunii aprilie, după ce 5 colegi au fost confirmați pozitiv

Cinci angajaţi și administratorul unei brutării din Alba Iulia au confirmați pozitiv cu noul coronavirus, la sfârșitul lunii aprilie, potrivit anchetei epidemiologice făcute de Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba, astfel că brutăria și toate punctele de lucru au fost închise. Ulterior, au fost  testați 100 de angajați.

DSP Alba susține că a aflat, pe 30 aprilie, despre posibila contaminare cu noul COVID-19 a administratorului unei societăți de panificație din Alba Iulia, acesta fiind internat în județul Cluj.

Reprezentanții DSP s-au autosesizat și au început o anchetă epidemiologică, iar cu o zi înainte au depistat 5 angajați contaminați, aceștia muncind în birouri.

Noul coronavirus a ajuns și la Primăria din Cluj-Napoca: „Angajații primăriei sunt speriați, pe bună dreptate”

A fost alertă la Primăria din Cluj-Napoca, după ce o angajată a fost depistată pozitiv cu noul coronavirus, la începutul acestei luni. Femeia este asimptomatică și a cerut internarea. Anunțul a fost făcut de deputatul Emanuel Ungureanu.

„Azi dimineață (marți, 14 iulie-n.r.) am primit informații că un angajat din Direcția Tehnică a Primăriei Cluj-Napoca a fost depistat pozitiv la testul pentru depistarea noului coronavirus. Transmit public DSP Cluj îndemnul să facă URGENT ancheta epidemiologică în primăria Cluj-Napoca și să depisteze imediat alte cazuri de infectare pentru a nu risca viața funcționarilor din primărie și nici a cetățenilor care intră în contact cu aceștia. Nu este loc de MUȘAMALIZARE! Rog Prefectura Cluj să se mobilizeze și executivul primăriei să ia măsuri imediate de dezinfecție a birourilor de la parterul clădirii de pe strada Moților din Cluj-Napoca, dar și în alte spații administrative ale primăriei! Angajații primăriei sunt speriați, pe bună dreptate, pentru că nimeni din conducerea primăriei nu are o reacție constructivă după acest caz de coronavirus confirmat!”, a scris pe Facebook, atunci, deputatul USR Emanuel Ungureanu.

FOTO: apulum.ro

Recomandarea video

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O operațiune militară pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz este nerealistă, a transmis Emmanuel Macron