Prima pagină » Coronavirus » „Pacienții nimănui”. Mai mulți ambulanțieri au stat ore întregi cu bolnavii de COVID-19 în ambulanță: „Să vină Arafat să rezolve problema!”

„Pacienții nimănui”. Mai mulți ambulanțieri au stat ore întregi cu bolnavii de COVID-19 în ambulanță: „Să vină Arafat să rezolve problema!”

Situație de groază la un spital din Slatina unde ambulanțierii au fost nevoiți să stea ore în șir cu pacienții în mașină deoarece medicii din spital nu voiau să îi primească iar unitatea medicală unde voiau să îi transfere îi refuzau.

Un ambulanțier a povestit cum la un spital din Slatina a avut loc o situație complicată atât pentru pacienți, cât și pentru ambulanțieri care au fost nevoiți să îi păzească în ambulanțe deoarece spitalul nu voia să îi primească iar unitatea către care voia să îi transfere refuza să îi interneze, potrivit antena3.ro.

„Sunt opt bolnavi, doi la noi şi ceilalţi sunt la colegi. Nu se poate, e ceva strigător la cer! De două ore stăm aici. Ni s-a spus că spitalul nu-i primeşte, noi stăm aici ca proştii. Să vină domnul Raed Arafat să rezolve situaţia odată că nu se mai poate!”, este strigătul de rezolvă al unuia dintre ambulanțieri.

„Pacienții nimănui”, la Slatina

Acesta și mai mulți colegi de-ai săi s-au regăsit într-o situație complicată – au transportat de la alte spitale pacienții, însă medicii nu mai voiau să îi primească.

„Aşteptăm să vedem unde o să-i ducem, bolnavi cu handicap, oligofreni, făcuţi pe ei, nu se poate aşa ceva. Uitaţi-vă, stăm de nu ştiu câte ore, avem şi noi nevoi, suntem oameni, nu? Nu se poate, nu e posibil aşa ceva. Este al doilea rând de pacienţi, ceilalţi sunt la Caracal, şi mai urmează încă unul”, a mai povestit acesta calvarul prin care a trecut.

Mai mulți ambulanțieri au stat ore întregi cu bolnavii de COVID-19 în ambulanță

De asemenea, un alt ambulanțier explică ce s-a întâmplat de fapt cu pacienții și cadrele medicale punctând faptul că reprezentanţii spitalului din Slatina nu ştiau unde să trimită pacienţii internaţi cu COVID-19.

„În curtea spitalului am stat două ore. Am stat efectiv în autosanitară, noi cu doi pacienţi, cei de la ISU cu şase bolnavi şi am aşteptat ca conducerea judeţului Olt, DSP-ul, directorii spitalelor Slatina – Caracal să se hotărască unde ducem acei pacienţi. Au făcut o mică şedinţă că nu voiau să-i primească, în Slatina nu voiau să-i primească, Caracal nu voia să-i primească. Oamenii au fost evaluaţi în maşină, a venit şeful de secţie, le-a scris numele. Acei oameni sunt netransposabili, nu se putea discuta cu ei, au mari probleme, nu puteau să răspundă la nicio întrebare. I-au evaluat din priviri”, a explicat angajatul Serviciului Judeţean de Amubulanţă Olt.

„Dacă spui un adevăr eşti privit ca un trădător”

„Dacă spui un adevăr eşti privit ca un trădător, ca un om nu ştiu de care. Directorul a trimis o altă ambulanţă la spitalul din Slatina, cu alţi colegi şi ne-au înlocuit. Noi am mers la decontaminare. Ei au preluat bolnavii şi au mers cu ei la Caracal. Eu şi câţiva colegi am dat în judecată staţia de Ambulanţă şi Ministerul pentru că nu ne-au dat banii de COVID, pe două luni, mai ales că o colegă a fost infectată, nu a primit niciun ban”, a mai relatat acesta.

Recomandarea video

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman