Prima pagină » Coronavirus » Ministerul Sănătății suplimentează locurile la ATI în spitalele din București, pentru cazurile de Covid-19. Cum vor fi repartizate peste 100 de paturi

Ministerul Sănătății suplimentează locurile la ATI în spitalele din București, pentru cazurile de Covid-19. Cum vor fi repartizate peste 100 de paturi

Ministerul Sănătății suplimentează locurile la ATI în spitalele din București, pentru cazurile de Covid-19. Cum vor fi repartizate peste 100 de paturi

Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, și șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, secretarul de stat Raed Arafat, au decis, marți, în urma unei evaluări, suplimentarea locurilor la ATI în spitalele din București pentru bolnavii de Covid-19, cu peste 100 de paturi. În plus, „Floreasca” și „Sf. Ioan” au fost desemnate spitale suport COVID pentru ATI.

Astfel, o unitate mobilă cu 12 paturi ATI (Anestezie și Terapie Intensivă) va fi repartizată la Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta”, unde va fi utilizată pentru tratarea pacienților cu Covid-19 .

Spitalul Clinic nr. 1 C.F. Witting va suplimenta la 10 numărul paturilor ATI Covid-19, potrivit Digi 24.

Spitalul Clinic Colentina, care a fost transformat în totalitate în spital Covid-19, va avea 29 paturi de ATI funcționale, iar Spitalul Universitar de Urgență București un număr de 11 paturi ATI.

„Floreasca” și „Sf. Ioan”, spitale suport Covid-19 pentru ATI

Tot astăzi, Tătaru și Arafat au decis ca unitățile sanitare de urgență din Capitală, respectiv Spitalul Clinic de Urgență Floreasca și Spitalul Clinic de Urgență Sf. Ioan să fie desemnate spitale suport Covid-19 pentru secțiile de terapie intensivă.

De asemenea, Spitalul Clinic Nicolae Malaxa a fost desemnat unitate sanitară care asigură asistența medicală pacienților infectați cu noul coronavirus.

La Spitalul Clinic de Urgență Floreasca, Spitalul Clinic de Urgență Sf. Ioan și Spitalul Clinic Nicolae Malaxa vor fi operaționalizate câte 10 paturi, în timp ce la Spitalul Clinic de Urgență Sf. Pantelimon vor funcționa 20 de paturi ATI Covid.

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică (DSP) vor verifica la toate aceste unități modul în care au fost realizate separarea circuitelor și asigurarea fluxului pacienților.

Ce se întâmplă cu locurile ATI la spitalele din țară

„Avem în vedere creșterea capacității de tratare a pacienților și în unitățile sanitare din județele Cluj, Timiș, Mureș, Iași, dar hotărârea va fi luată după ce în această săptămână finalizez evaluarea acestora de la fața locului”, a declarat ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, citat de Digi 24.

Ministrul a mai precizat că se are în vedere și suplimentarea personalului medical care lucrează în prima linie a luptei împotriva COVID-19.

Astfel, s-a identificat modalitatea legală ca cei 200 de medici rezidenți și specialiști care au susținut examenul de specialitate în ATI, Urgență, epidemiologie, boli infecțioase, pneumologie și radiologie și care nu au post să poată fi angajați în Spitalul de Urgență pr. Dr. Dimitrie Gerota, după care să fie detașați în unitățile cu personal insuficient de către DSU.

Dr. Laura Zarafin, medic primar ATI la Spitalul Colentina, către Orban: ”Nu știu cum prim-ministrul crede că putem rezista în ritmul ăsta încă un an”

Dr. Laura Zarafin, medic primar ATI la Spitalul Colentina, i-a răspuns premierului Ludovic Orban, în urma declarației acestuia privind experiența cadrelor medicale de la începutul pandemiei, adresându-i acestuia întrebarea privind rezistența cadrelor medicale în următorul an, creionând astfel un viitor sumbru.

Totodată, dr. Laura Zarafin susține că spitalul Colentina deține 29 de ventilatoare iar capacitatea de a aloca mai multe paturi ATI este restricționată de arhitectura spitalului și de lipsa condițiilor pentru a instala aparate de ventilație în afara spitalului.

Medicul primar ATI la Spitalul Colentina subliniază că, deși cadrele medicale dețin experiență acumulată în cele 7 luni de zile, acestea sunt epuizate, în contextul in care alte spitale refuză să dea o mâna de ajutor.

Dr. Laura Zarafin, medic primar ATI: ”Nu știu cum domnul prim ministru crede că putem rezista în ritmul ăsta încă un an”

Recomandarea video

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar