Prima pagină » Coronavirus » Testul care arată diferența dintre gripă și COVID-19. Manager ”Victor Babeș”: „Să faci și gripă și coronavirus este devastator” (EXCLUSIV)

Testul care arată diferența dintre gripă și COVID-19. Manager ”Victor Babeș”: „Să faci și gripă și coronavirus este devastator” (EXCLUSIV)

Ina Stoica
Testul care arată diferența dintre gripă și COVID-19. Manager ”Victor Babeș”: „Să faci și gripă și coronavirus este devastator” (EXCLUSIV)

În laboratorul Spitalului de Boli Infecţioase ”Victor Babeş” din Timişoara se pot realiza, cu ajutorul aparatului Real Time PCR, testele pentru depistarea gripei sezoniere. Unitatea sanitară a primit primele kit-uri necesare prelucrarii automatizate a probelor. „Testarea este singura metodă de a afla dacă pacientul este infectat cu virusul gripal sau cu SARS-COV 2”, afirmă managerul spitalului, Cristian Oancea.

Potrivit unui comunicat de presă, de joi, al Spitalului de Boli Infecţioase Timişoara, probele se recoltează sub forma unui exudat, din căile respiratorii nazofaringiene şi sunt prelucrate printr-o reacţie de polimerizare.

„Avem o linie de PCR pentru COVID, o linie de PCR pentru gripă, avem teste rapide pentru gripă și sper ca într-o lună să avem un aparat care să diferențieze infecțiile virale de bacteriene. Testarea este singura metodă de a afla dacă pacientul este infectat cu virusul gripal sau cu SARS-COV 2”, explică medicul Cristian Oancea pentru GÂNDUL.RO.

Gripa are debut brusc

Pacienții care vin la noi internați în spital îi testăm mai întâi pentru COVID-19. Dacă au simptome sugestive, precum febra, tusea, dureri în gât, și nu sunt infectați cu COVID-19 îi testăm pentru gripă. Gripa ca și specificitate are debut brusc cu simptome foarte intense, adică durerile musculare sunt foarte pronunțare, fenomenul febril dacă la SARS-COV-2 este de 37-38 și merge mai lent, la gripă în decurs de câteva ore poți ajunge la 39-40 de grade. Simptomele și intensitatea gripei sunt foarte rapide. SARS-COV-2 mimează mai mult ca virus de sezon, virus lent, având un debut mai lent. Există și gripe care evoluează mai lent la început după care au un debut mult mai rapid, explică medicul Cristian Oancea pentru GÂNDUL.RO.

De ce e important vaccinul antigripal

Datele Institutului Naţional de Sănătate Publică arată că în sezonul 2019-2020 au fost înregistrate 73 de decese confirmate cu virus gripal.

Medicii se așteaptă ca cererea pentru vaccinul antigripal să fie mult mai mare, în contextul pandemiei de coronavirus. În acest an, stocurile de vaccin antigripal sunt achiziționate în continuare din importuri, în condițiile în care, în România se va produce din nou vaccinul antigripal, începand abia cu anul 2021, de către Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare Medico Militară ”Cantacuzino”.

Vaccinul este vital. Pacienții cu grad de risc și comorbidități, spre exemplu cei cu diabet, trebuie să se vaccineze și antipneumococic.Infecțiile sunt de trei tipuri: virale, bacteriene și fungice. Putem să avem trei tipuri de pneumonie. Pneumococul este responsabil undeva la 60-70% de pneumoniile bacteriene. Recomandăm vârstnicilor dar și populației tinere active să se vaccineze. Să faci și gripă și coronavirus este devastator și pentru un om tânăr”, spune medicul Cristian Oancea.

3 milioane de doze, dublu față de anul trecut

Reprezentanți ai Ministerul Sănătății au declarat în exclusivitate pentru GÂNDUL.ro că anul acesta s-a încheiat un contract-cadru pentru trei milioane de doze vaccin gripal, dublu față de anul trecut.

Cât priviște farmaciilor, Ministerul Sănătății mai precizează că nu are în evidență situația stocurilor de vaccin antigripal din farmacii, în condițiile în care acestea sunt entitități private și trebuie să se aprovizioneze direct de la furnizor. „Farmaciile sunt societăți private. Ministerul Sănătății recomandă farmaciilor să se aprovizioneze cu vaccin gripal”, spun reprezentanți din minister pentru GÂNDUL.RO.

OMS reaminteşte că 60.000 de persoane mor anual în Europa din cauza gripei sezoniere

Gripa sezonieră face 60.000 de morţi pe an în Europa, iar cetăţenii europeni nu ar trebui să se opună vaccinării, a declara la Roma, un oficial al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS).

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul vizat de atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum arată o LADA pregătită pentru raliuri? Un astfel de model este scos la vânzare
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Test de cultură generală. În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?