Prima pagină » Alegeri parlamentare » Prima demisie din AUR, după alegerile parlamentare. “A venit momentul să mă retrag! Plec să…”

Prima demisie din AUR, după alegerile parlamentare. “A venit momentul să mă retrag! Plec să…”

Prima demisie din AUR, după alegerile parlamentare. “A venit momentul să mă retrag! Plec să...”

Ariadna Cîrligeanu, secretarul general al Organizaţiei de Tineret a AUR, și-a anunțat demisia din Alianţa pentru Unirea Românilor, formațiune care va intra în Parlament, după ce a obținut, la alegerile din 6 decembrie, peste 8% din voturi.

Ariadna Cîrligeanu spune că AUR este un proiect în care a depus suflet, sacrificiu și nu va regreta niciodată că a făcut parte din acest partid. Totodată, le-a mulțumit celor alături de care a lucrat în acești ani, având numai cuvinte de laudă la adresa lui George Simion, copreședintele Alianței pentru Unirea Românilor.

A sosit momentul să mă retrag din AUR. Uneori în viaţă Dumnezeu ţi le așază prea bine sau pur și simplu întâlnești oameni care îţi dau o anumită direcție, oameni care contribuie la dezvoltarea ta. Aveam 14 ani când mai în glumă, mai în serios mi-am stabilit visul: ca peste câțiva ani să formez o organizație care să lupte pentru românii din Basarabia și Nordul Bucovinei. Era un ţel care a părut nebunesc în tot acest timp chiar și pentru idealista de mine. La 16 ani m-am înscris ca voluntar în Acțiunea 2012 pentru că am simtit din prima clipa că acolo îmi este locul.

Ce a urmat, o stiti și voi, trei ani memorabili în care am crescut alături de niște oameni ce mi-au devenit a doua familie. Deși nu îmi place politica, nu am stat pe gânduri când am avut ocazia să ajut la formarea AUR, alături de aceiași oameni dragi cu care obișnuiam să flutur tricolorul. AUR este un proiect în care am depus suflet, sacrificiu și nu voi regreta niciodată ca am ales sa fac parte din această echipă. Ce am învățat de la George în tot acest timp este că oricât de nebunesc pare ţelul pe care ţi l-ai ales, lupți până la capăt, iar într-o zi, imposibilul devine posibil”, a anunțat Ariadna Cîrligeanu.

Ariadna Cîrligeanu și-a anunțat demisia din AUR: “Mă retrag din viața politică!”

Ariadna Cîrligeanu a mai precizat că se va retrage din viața politică și că își va dedica timpul și energia în viața civică pentru românii din Basarabia și din Nordul Bucovinei, în speranța că-și va vedea visul împlinit, unirea Republicii Moldova cu România.

Și uite că vin momente în viață când ajungi la o răscruce de drum și trebuie să iei o decizie. Știu că pare prea devreme, dar a venit timpul să mă retrag din AUR și a venit timpul ca o nouă generație să preia Acțiunea 2012. Mă retrag din viața politică pentru a-mi dedica timpul și energia în viață civică pentru românii din Basarabia, din Nordul Bucovinei, pentru unire, pentru idealul României Mari.

Și plec împăcată că am reușit să simt cum AUR a devenit un fenomen și că am avut ocazia să-i cunosc pe toți cei care s-au implicat la clădirea acestei mișcări. Nu îmi este ușor să iau această decizie, dar este necesar. Plec să pun în aplicare tot ce am învățat de la voi, cu voi, acolo unde este cea mai mare nevoie de mine. Se încheie un capitol și începe altul, o nouă provocare prin care-mi voi trăi nebunia. Basarabia e România și toti romanii de pe ambele maluri de Prut trebuie să afle că doar Unirea face Puterea!”, a scris Ariadna Cîrligeanu, pe Facebook.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Atenție la țânțari! Virusul care poate deveni o amenințare
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
A fost cutremur în România la ora 4:56! Ce magnitudine a anunțat INFP
Prosport.ro
FOTO. Eva e o prezentatoare TV cu multă carismă. Fanii au fost încântați când au văzut imaginile de la „Noaptea braziliană”
Adevarul
Cum îi poate afecta pe români insolvența rafinăriei Petrotel Lukoil
Mediafax
FIFA lansează o Cupă Mondială cum nu a mai existat: 211 țări
Click
Cât costă, de fapt, o vacanță în Santorini. Un român a dezvăluit ce sumă a dat pentru cazare, mâncare și transport: „Atât de dramatic”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Otnielei i-a cășunat rău pe Costeluș! Moștenitorul averii de 250 mil. € s-a lăsat greu
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Cât de sângeros a fost în realitate Ivan cel Groaznic, diplomatul de geniu divinizat de Stalin