Prima pagină » Coronavirus » Tiberiu Ciul, directorul Societății de Gospodărire Comunală Arad, a murit după ce noul coronavirus i-a distrus plămânii

Tiberiu Ciul, directorul Societății de Gospodărire Comunală Arad, a murit după ce noul coronavirus i-a distrus plămânii

Tiberiu Ciul, directorul Societății de Gospodărire Comunală Arad, a murit după ce noul coronavirus i-a distrus plămânii

Tiberiu Ciul, directorul Societății de Gospodărire Comunală Arad, a murit după ce s-a infectat cu COVID-19. Bărbatul avea doar 40 de ani și nu avea comorbidități, potrivit anunțului făcut de reprezentanții unității medicale unde și-a dat ultima suflare.

Tiberiu Ciul a fost internat la Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Arad pe 24 decembrie, după ce a fost diagnosticat cu COVID-19. Pe 7 ianuarie, testul PCR a ieșit negativ, dar plămânii bărbatului au fost extrem de afectați de virus.

Directorul Societății de Gospodărire Comunală Arad a început să se simtă rău sâmbătă, iar în cursul nopții a murit. Nu era înregistrat cu boli cronice și nu avea comorbidități.

În ultimii ani, Tiberiu Ciul a condus Gospodărirea Comunală, o societate aflată în subordinea Primăriei Arad, iar înainte a fost director general al Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Arad.

86 de decese cauzate de coronavirus, în ultimele 24 de ore

Până pe 9 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 668.202 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 596.515 pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.403 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 16.592 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat. În intervalul 08.01.2021 (10:00) – 09.01.2021 (10:00) au fost raportate 86 de decese (50 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.541. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.001.827 teste. Dintre acestea, 28.297 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.011 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.286 la cerere.

Recomandarea video

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?