Prima pagină » Diverse » Uniunea Europeană le cere statelor membre să accepte refugiați din Afganistan. Comisia promite sprijin financiar pentru statele care primesc afgani

Uniunea Europeană le cere statelor membre să accepte refugiați din Afganistan. Comisia promite sprijin financiar pentru statele care primesc afgani

Uniunea Europeană le cere statelor membre să accepte refugiați din Afganistan. Comisia promite sprijin financiar pentru statele care primesc afgani
Uniunea Europeană le cere statelor membre să accepte refugiați din Afganistan. Comisia promite sprijin financiar pentru statele care primesc afgani

Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a făcut sâmbătă un apel către statele membre să primească o parte dintre refugiații afgani evacuați din Afganistan.

Totodată, aceasta a promis sprijin financiar din partea Uniunii Europene pentru statele membre care vor primi afgani, informează site-ul agenției Agerpres, care citează AFP.

„Fac apel la toate statele membre care au participat la misiunile în Afganistan, la europeni şi la ceilalţi, să acorde cote de primire suficiente (…) pentru ca, în mod colectiv, să putem veni în ajutorul celor care au nevoie de protecţie. Comisia este pregătită să prevadă mijloacele bugetare necesare pentru a sprijini statele membre ale UE care se vor oferi să ajute refugiaţi să se instaleze pe teritoriul lor”, a declarat von der Leyen, aflată în Spania, unde a vizitat centrul de primire pentru angajaţii afgani ai UE la Kabul.

Primirea de refugiați din Afganistan, un subiect sensibil

Momentan, nu se cunoaște câte state membre s-au declarat în favoarea primirii de refugiați afgani. Totodată, nu se știe încă dacă vreo țară europeană a refuzat.

Ursula von der Leyen a vizitat, alături de premierul spaniol Pedro Sanchez și președintele Consiliului European, Charles Michel, centrul de primire pentru angajaţii afgani ai UE la Kabul, înființat la baza militară de la Torrejon de Ardoz. Pe aici vor tranzita toți afganii care au lucrat la Kabul pentru instituțiile UE, dar și familiile acestora, înainte de a fi repartizați în alte state europene.

Charles Michel a admis, într-o declarație de presă, că primirea refugiaților afgani reprezintă „o chestiune foarte dificilă în Uniunea Europeană”, însă a promis o migrație „regulată și ordonată”.

Întrebată de relațiile Uniunii cu talibanii, Ursula von der Leyen a declarat că, deși au existat „contacte operaționale” cu aceștia pe teren „pentru a salva vieți”, nu există „niciun dialog politic” cu gruparea și, prin urmare, „nicio recunoaștere a talibanilor”.

Recomandarea video

Mediafax
Prima reacție a lui Bolojan după decizia CCR privind pensiile speciale: vom face demersurile pentru recuperarea banilor
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cât va ține valul de ninsori și ger, de fapt. Cod roșu în Capitală și zăpadă de 50 de cm
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
Președintele Curții Supreme de Justiție anunță pentru Mediafax că sesizează instituțiile europene competente, după decizia CCR
Click
Singurele zodii cu noroc dublu în Noul An Chinezesc. Bani, iubire și oportunități neașteptate le bat la ușă. E anul ce le va aduce împliniri și câștiguri spectaculoase
Digi24
Operațiunea „Conserva”. Cum a mascat propaganda Kremlinului dispariția lui Putin
Cancan.ro
Cel mai cunoscut primar din România și-a terorizat fosta soție: 'A oferit 50.000 de euro ca să-mi facă felul'
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? E complet transformat la 56 de ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
2026: Cine trebuie să curețe locurile de parcare? Ce spune legea și cine riscă amendă
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Cine a desenat harta minții? Alcmaeon din Crotone și începuturile unei revoluții despre natura conștienței