Prima pagină » Coronavirus » Alexandru Rafila spune că UNTOLD și Emil Boc sunt vinovați de creșterea numărului de cazuri COVID-19: ”Poate că își ia rucsacul şi merge să testeze lumea”

Alexandru Rafila spune că UNTOLD și Emil Boc sunt vinovați de creșterea numărului de cazuri COVID-19: ”Poate că își ia rucsacul şi merge să testeze lumea”

Alexandru Rafila spune că UNTOLD și Emil Boc sunt vinovați de creșterea numărului de cazuri COVID-19: ”Poate că își ia rucsacul şi merge să testeze lumea”

Alexandru Rafila, medic și deputat PSD, spune că acum se văd efectele participării celor 265.000 de oameni la festivalul UNTOLD de la Cluj-Napoca, această aglomerare de persoane afectând, după aproape trei săptămâni, nu doar orașul primarului Emil Boc, ci și Bucureștiul, Timișoara și alte localități, care au ajuns la un număr foarte mare de cazuri noi de COVID-19.

„Clujul este pe locul doi. Acum, nu ştiu, poate că domnul primar (Emil Boc – n.r.) îşi ia rucsacul, aşa cum mi-a recomandat mie, şi merge să testeze prin diverse locuri publice, lumea. Se vede, dacă vă uitaţi la nivelul judeţului Cluj, că nu numai Cluj-Napoca e afectat, şi multe alte localităţi sunt foarte afectate.

Şi încă un lucru: foarte multe persoane din alte oraşe, din Bucureşti, Timişoara, unde sunt incidenţe mari, au fost la acest festival (n.r. – UNTOLD), iar acum ne găsim în perioada în care rezultatele acestor concentrări mari de persoane au generat o creştere a transmiterii”, a spus Alexandru Rafila miercuri, la România TV.

Alexandru Rafila preciza, zilele trecute, de ce nu se va vaccina cu a treia doză.

„Cu doza trei, nu mă voi vaccina. Persoanele care au trecut prin infecţie şi s-au vaccinat cu două doze de vaccin Pfizer sau o doză de alt vaccin, nu mai trebuie să facă şi a treia doză. Lucrul acesta trebuie foarte clar spus. Domnul doctor Gheorghiţă şi-a schimbat opinia, eu l-am auzit spunând, de două ori, că nu este necesar. Eu am discutat cu colegi de-ai mei din Israel care studiază îndeaproape aceste vaccinuri. Recomandarea, şi pentru Israel, este ca acele persoane care au trecut prin infecţie şi au făcut deja vaccinarea completă, să nu mai facă şi doza a treia”, a spus medicul Alexandru Rafila.

Autoritățile au anunțat miercuri 10.826 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV02. Dintre acestea, cele mai multe au fost în București  – 1.561 cazuri noi și județele Dolj – 512, Timiș – 494, Ilfov – 485, Prahova – 452 și Cluj – 378.

Municipiul Cluj-Napoca a ajuns, miercuri, la o rată de incidență de 6,03 la o mie de locuitori, după ce în ultimele 14 zile au fost confirmate 2.032 de cazuri noi.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Viktor Orban tocmai și-a pierdut farmecul populist. „Știa că nimic nu durează veșnic”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Iubitele l-au abandonat, fiica n-are bani! Cine îi plătește, de fapt, lui Irinel Columbeanu taxa la azil: „Îl scapă și de datorii!”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai puternic acid din lume?