Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Dana Gîrbovan: „Cuiul lui Pepelea în România este SIIJ”

VIDEO | Dana Gîrbovan: „Cuiul lui Pepelea în România este SIIJ”

Gândul

Dana Gîrbovan, președintele Uniunii Naționale a Judecătorilor din România, a fost invitata lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Judecătoarea vorbește despre transformările din justiția română, dar și despre legile (in)securității naționale.

Ne așteptam, văzând opiniile anterioare ale Comisiei Europene și punctul de vedere trimis de Comisia Europeană Curții de Justiție a Uniunii Europene, care a ignorat cu totul motivele pentru care SIIJ a fost înființată. Pe rolul Curții Constituționale intră în dezbatere o excepție de neconstituționalitate a celorlalte prevederi vizând SIIJ. 

În dezbatere se cere Curții Constituționaleaibă în vedere proaspăta decizie pronunțată de CJUE. Lucru pe care Curtea Constituțională îl face. Noi am spus că obiectivele de referință cuprinse în decizie sunt obligatorii. Așa am spus și noi că recomandările respective nu sunt obligatorii, că trebuie doar respectat un virtute a principiului cooperarii loiale, dar sunt recomandări. 
În ceea ce privește problema de fond, Curtea face o analiză a tuturor acestor condiții. Face o analiză în detaliu, ajunge la concluzia că sunt respectate cerințele impuse de CJUE, motiv pentru care concluzionează că acest text este constituțional și prin raportare la Articolul 148 din Constituție, articol care consacră supremația dreptului Uniunii Europene. 
Anticipând ce se va întâmpla, și anume această decizie nu va fi luată în considerare de judecătorii naționali, Curtea vine și explică care sunt efectele deciziei sale în raporturile dintre dreptul european și dreptul național”, a menționat Dana Gîrbovan, președintele Uniunii Naționale a Judecătorilor din România.

O nouă ediție pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul. Tineți aproape!

Recomandarea video

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce alimente pot face oamenii cei mai fericiți?