Prima pagină » Diverse » Localitatea din România care va atrage mii de oameni după construirea unui PORT turistic

Localitatea din România care va atrage mii de oameni după construirea unui PORT turistic

Localitatea din România care va atrage mii de oameni după construirea unui PORT turistic

Harta turistică a României se va îmbunătăți cu încă o localitate. Mii de oameni sunt așteptați să viziteze această zonă, după ce autoritățile au construit aici un port turistic ultramodern.

Investiția a fost așteptată de mai mulți ani de comunitatea locală, care speră ca micuța lor urbe să se dezvolte când turiștii vor începe să vină.

Jurilovca, oraș cu port turistic

Jurilovca este un orășel din județul Tulcea, care de curând a renăscut după ce autoritățile de aici au construit un port turistic.

Deși se află la intrarea în Delta Dunării, localitatea a fost mult timp neglijată, iar ca atracție turistică, aproape că nici nu conta. Acum, însă, de când are un port turistic ultramodern, Jurilovca este un oraș care în mod cert va fi pe radarul turistic.

La 17 iunie, portul Jurilovca a fost deschis oficial pentru public, iar ceremonia a atras mii de spectatori. Oamenii s-au îngrămădit să vadă „minunea” și nu au fost dezamăgiți de eveniment. Inaugurarea a fost una de top, însoțită de un spectacol uluitor de drone și artificii. Turiștii, dar și localnicii s-au bucurat de muzică bună, mâncare, produse tradiționale de decor, dar și show-uri special organizate.

Noul port din Jurilovca a fost construit cu fonduri europene. Prețul lucrării, undeva la 4 milioane de euro.

Portul este situat pe malul lacului Razelm. Are o capacitate de 120 de locuri de acostare, care sunt împărțite în două zone – una pentru pescari, alta pentru localnici și turiști.

În plus, portul din Jurilovca dispune și de o rampă pentru lansarea ori ridicarea ambarcațiunilor.

Iar priveliștea face toți banii, fiind cu adevărat spectaculoasă.

Dincolo toate astea, cei care ajung la Jurilovca se bucură de pontoane iluminate, acces la prize electrice și nu numai.

Primarul localității se declară încântat de proiectul finalizat.

„Primele locuri de acostare le vom împărți începând cu 20 iunie, după inaugurare. În primă fază portul va avea o capacitate de 120 de locuri. Dar a fost gândit încă de la început, pe infrastructura creată, ca să putem achiziționa pontoane plutitoare și să creăm până la 300 de locuri de acostare în următorii doi ani”, a declarat Eugen Ion, primarul din Jurilovca, potrivit Fanatik.

Recomandarea video

Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Digi24
Ce a câștigat România prin participarea la Consiliul pentru Pace. Marius Lazurca: „Am fost mai puțin izolați decât se spune”
Cancan.ro
De ce l-a făcut Aris alcoolic pe Boureanu, de fapt. Are legătură cu Andreea Esca
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Remarcile unei tinere venite de la capătul lumii să studieze în București. „Partea cea mai dificilă e gândul la întoarcerea acasă”
Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Click
Cum se prepară Vasilopita, prăjitura preferată a lui Carmen Tănase. E un desert tradițional grecesc cu gust unic
Digi24
Cum au aflat serviciile secrete CIA și MI6 despre planurile lui Putin de a invada Ucraina și de ce nimeni nu le-a crezut
Cancan.ro
Fostul internațional, sedus de ispita de la Insula Iubirii. A divorțat după doar 3 luni de căsnicie, iar acum și-a găsit jumătatea
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Titi Aur explică de ce aceste anvelope pot fi un risc în ninsorile din aceste zile
Descopera.ro
Cum au devenit dușmani Rusia și Germania?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
România, țara europeană cu șoferi agresivi și cele mai periculoase drumuri