Prima pagină » Emisiuni » Altceva Podcast » ALTCEVA, cu Adrian Artene. Mihai Pocorschi, „părintele” Holograf, despre „fieful” lui Nicu Ceaușescu: „nu se petrecea absolut nimic rău”

ALTCEVA, cu Adrian Artene. Mihai Pocorschi, „părintele” Holograf, despre „fieful” lui Nicu Ceaușescu: „nu se petrecea absolut nimic rău”

ALTCEVA, cu Adrian Artene. Mihai Pocorschi, „părintele” Holograf, despre „fieful” lui Nicu Ceaușescu: „nu se petrecea absolut nimic rău”

Mihai Pocorschi, unul dintre fondatorii Holograf, a fost invitatul lui Adrian Artene în ediția de sâmbătă, 2 martie, a podcastului ALTCEVA.

Printre altele, cei doi au vorbit despre atmosfera din Costineștiul anilor 1980, despre care Pocorschi spune că era un „fief” al lui Nicu Ceaușescu.

„Habar n-am, nu mai țin minte, dar era foarte probabil să-i fi cântat lui Nicu Ceaușescu, pentru că Nicu Ceaușescu avea fieful la Costinești și de aceea Costinești a fost, cum să spun, o perlă a litoralului, unde erau numai studenți, unde nu se petrecea absolut nimic rău, nu existau violuri, nu existau bătăi, exista un grup de băieți bine făcuți, sportivi, dar toți studenți la IEFS, care aveau grijă de liniște în stațiune. Era un loc unde, fără probleme, în jurul unei sticle de vin, zece inși cu chitarele în mână, pe plajă, noaptea, cântau. Era era un loc absolut grozav și mai era ceva important, nu numai pentru creație, ci și pentru pentru a fi recompensați”, spune Mihai Pocorschi.

Întrebat dacă în acea perioadă Costineștiul era „rețeaua de socializare de astăzi”, el povestește că într-o oarecare măsură poate fi făcută o comparație.

„Da și nu, dar, în schimb, ai spus foarte bine, mă întâlneam și ne întâlneam cu oameni cu aceleași preocupări ca și noi, se înfiripau povești de iubire, se destrămau povești de iubire. Faptul că toată stațiunea… În momentul de față s-a privatizat, după părerea mea, într-un mod absolut de nerecunoscut și sub orice critică”, mai spune el.

Mihai Pocorschi, spuse și, mai ales, nespuse, în cel mai nou episod Altceva cu Adrian Artene

Să ai aproape un artist de numele căruia se leagă istoria muzicii rock din România este un privilegiu, fără doar și poate. Mai mult decât atât, să ai ocazia să asculți poveștile spuse, dar mai ales pe cele nespuse de la cel care a apăsat PLAY-ul existențial pe proiecte precum Holograf sau VH2 înseamnă să te asiguri că ai acumulat un bagaj fericit și important de cultură generală muzicală.

Fiecare episod „Altceva cu Adrian Artene” este o poveste frumoasă despre OAMENI și ÎNTÂMPLĂRILE LOR, iar ediția de față nu face excepție, din contra, vine să aducă în fața publicului istoria lui Mihai Pocorschi, fondatorul trupelor Holograf, dar și VH2, cu făcute sau întâmplate, cu dorite, programate, toate însă, în esență, învățate.

Discuția dintre Mihai Pocorschi și Adrian Artene va avea PREMIERA sâmbătă, 2 martie, pe canalul de Youtube Altceva cu Adrian Artene (SUBSCRIBE, ca să fii primul care află că s-a lansat).

Artistul, inginer la bază, va știi să ne te țină prins în fața ecranului cu narațiunile lui, așa cum a știut să-și țină aproape publicul meloman, mai bine de 20 de ani, fără întrerupere pentru că muzica îi este și i-a fost încântare.

ABONEAZĂ-TE la canalul de Youtube „Altceva cu Adrian Artene” acolo unde, în fiecare sâmbătă de la ora 19:00, ai ocazia să descoperi în PREMIERĂ, ALTCEVA, un podcast care-ți antrenează mintea și-ți hrănește sufletul.

Conținutul „Altceva cu Adrian Artene” poate fi urmărit și pe conturile de FacebookInstagramTik Tok, dar și pe grupul de WhatsApp.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Tot mai multe femei refuză presiunea de a se „transforma” înainte de nuntă