Prima pagină » În opoziție » George SIMION, despre prezența Elenei Lasconi la Iași, la moaștele Sfintei Parascheva: „Implică USR o direcție mai apropiată de creștinism”

George SIMION, despre prezența Elenei Lasconi la Iași, la moaștele Sfintei Parascheva: „Implică USR o direcție mai apropiată de creștinism”

George Simion a vorbit în emisiunea „În Opoziție cu Denise Rifai” despre experiența trăită la Iași, la pelerinajul moaștelor Sfintei Parascheva. Totodată, liderul AUR a comentat și prezența în urbea moldavă a Elenei Lasconi, șefa USR.

„Pentru ce v-ați rugat?”, a fost întrebat Simion, al cărui răspuns a venit imediat: „Pentru băiețelul meu, este cel mai important lucru pe care îl trăiesc – această experiență de a fi tată. Și pentru sănătatea lui”.

Simion: „Mă raportez va parte din Biserică”

„Vă deranjează faptul că toți politicienii merg?” la Iași, la pelerinaj, a insistat Denise Rifai.

„Eu mă bucur. Odată cu intrarea AUR în Parlament și, de fapt, cu apariția AUR, discursul anticreștin, promovat dintr-o zonă USR, s-a domolit. Unul din lucrurile bune pe care le-am făcut este că am dus discursul public mai spre mijloc, pentru că derapase grav într-o direcție anticreștină.

Faptul că doamna Lasconi a fost la Iași este un lucru bun, nu mă deranjează, foarte bine, fiecare trebuie să trăiască o experiență legată de Divinitate așa cum o înțelege. Doamna Lasconi implică, acum, USR-ului o direcție mai apropiată de creștinism. Mi-aș dori ca unele poziții să le mai modereze, să le mai cenzureze…” – George Simion

În opinia liderului AUR, „Biserica Ortodoxă Română este una dintre instituțiile esențiale ale țării, alături de armată, alături de Academia Română, de altele… Mă raportez ca parte din Biserică și acceptând identitatea creștină a României și a Europei”.

„O să țin cont de poziția Bisericii Ortodoxe și a celorlalte culte”, a insistat Simion, răspunzând la întrebarea ce va face în această privință dacă o să fie președintele României.

CITEȘTE ȘI:

George SIMION: Dacă nu câștig prezidențialele sau parlamentarele, nu vom intra la guvernare/Petrişor Peiu: Obligațiile de partid trebuie să înceteze

Cum comentează Alfred SIMONIS incidentul cu George Simion: „M-a provocat, eu am greșit”

Recomandarea video

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Nașterea acasă: avertismente vehemente și implicarea exclusivă a moașelor cu experiență