Prima pagină » Diverse » Personajele politice din spatele lui Calin Georgescu, în anii ’90. Cum a ajuns secretar general la Ministerul Apelor, Pădurilor și Protecției Mediului

Personajele politice din spatele lui Calin Georgescu, în anii ’90. Cum a ajuns secretar general la Ministerul Apelor, Pădurilor și Protecției Mediului

Ruxandra Radulescu
Personajele politice din spatele lui Calin Georgescu, în anii '90. Cum a ajuns secretar general la Ministerul Apelor, Pădurilor și Protecției Mediului

Călin Georgescu a intrat în politică în 1997, ajutat de doi membri ai Partidului Democrat, Ioan Oltean și Sorin Frunzăverde, notează EVZ.ro. Scopul lui Georgescu era ocuparea unei poziții în administrația guvernamentală, iar acest aspect a fost dus la bun-sfârșit „prin trucarea unui concurs”, mai relatează sursa citată.

Presa din acea perioadă a criticat dur situația. Postul râvnit de Călin Georgescu era unul în cadrul Ministerului Apelor, Pădurilor și Protecției Mediului, condus la acel moment de Ioan Oltean (12 decembrie 1996 – 5 decembrie 1997), acesta fiind urmat de Sorin Frunzăverde (5 decembrie 1997 – 11 februarie 1998), considerați protectorii lui Călin Georgescu.

Candidații înscriși pentru ocuparea funcției de secretar general al Ministerului Apelor, Pădurilor și Protecției Mediului (MAPPM) erau Băluță Aurelian Virgil, absolvent al Facultății de Planificare și Cibernetică Economică (ASE) și al Facultății de Drept, cu experiență în sistemul bancar și managementul financiar, și Călin Georgescu, absolvent al Facultății de Îmbunătățiri Funciare.

Concursul verifica cunoștințele de management financiar, controlul gestiunii patrimoniului, salarizare, acte normative, analiză economică, monitoring și convenții internaționale. Testarea s-a desfășurat în două etape: una scrisă și una orală.

Comisia a fost alcătuită din: Viorel Raicu, secretar de stat la Departamentul Ape; Kiss Janos Botond, secretar de stat la Departamentul Mediu; Președintele comisiei: Ioan Oltean, ministru al MAPPM (membru PD); Secretarul comisiei: Mitrică Petre, director general adjunct, responsabil de Departamentul Resurse Umane.

Georgescu, mai slab la scris și oral este declarat câștigător

Potrivit baremului stabilit de ministrul Ioan Oltean, nota minimă de promovare era 7. Evaluarea inițială l-a indicat pe Băluță Aurelian Virgil câștigător. Cu toate acestea, rezultatul final al concursului ar fi fost influențat de intervenții politice, pentru a-l declara câștigător pe Călin Georgescu.

Scrie “România Liberă” în 6 februarie 1998:

“În urma evaluării rezultatelor concursului, situația a fost următoarea: Băluță Aurelian Virgil a obținut 7,24 la scris și 8,25 la oral (media generală – 7,74). Georgescu Călin a fost notat cu 7,00 la scris, 7,25 la oral (media generală – 7,12). După toate calculele aritmetice reușit trebuia să fie Băluță Aurelian Virgil. Dar instrucțiunile de la PD erau să fie instalat în funcție Georgescu Călin, așa că onor ministrul Ioan Oltean a găsit soluția.

Când și-a dat seama că subordonații săi, care făcuseră parte din comisie, nu au fost prea docili să acorde note mai mari (fie și nemeritate) preferatului său, a găsit rapid colacul de salvare. Ce credeți că i-a trecut prin cap domnului ministru? Ca să mărească media lui Georgescu Călin s-a încropit ulterior o anexă cu rubrici inventate, fără știrea membrilor comisiei. Așadar, alte elemente de apreciere au adus la notele lui Georgescu Călin un mic adaos comercial de 9,66, în final, după adunări, înmulțiri și împărțiri, Călin Georgescu a ajuns câștigător, Ioan Oltean, ministrul MAPPM, cu portofoliu de la PD, a răsuflat ușurat, fără să-și imagineze că, mai devreme sau mai târziu, adevărul va ieși la suprafață.”

“Odată ajuns în funcția de secretar general, direct sau indirect Georgescu Călin a dat de înțeles salariaților din minister că „el face echipă” cu ministrul Ioan Oltean apoi cu ministrul Sorin Frunzăverde și că nimeni nu trebuie să sufle în front”, mai scriau ziariștii la aceea vreme.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Ce va face PNL la propunerea de suspendare a lui Nicușor Dan. Răspunsul lui Ilie Bolojan
Cancan.ro
A confundat BAC-ul cu NUBA! Cum s-a putut îmbrăca un elev din Mehedinți la Bacalaureat depășește orice imaginație
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
„Am mâncat parizer trei săptămâni după o zi de excursie”. Reportaj din județul unde vacanța e considerată o ironie
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Ce diferență de vârstă este între Paula Chirilă și Dan Giuvelic: „L-am întrebat câți ani are și am zis aoleu”
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Magda Pălimariu, imagini spectaculoase din vacanța în Grecia. Prezentatoarea a cucerit fanii cu apariția în costum de baie
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ai avut mașina avariată de pomi sau s-a inundat la furtunile din 2026? Cine plătește pagubele?
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Cafeaua nu este doar o băutură. Ce spun ritualurile din jurul ei despre felul în care trăim