Deputatul PSD Victor Ponta, fost premier și fost consilier onorific al lui Marcel Ciolacu, a declarat că este un om al viitorului, care a stat în ţară şi s-a luptat cu „sistemul lui Klaus Iohannis”, pe când „Crin Antonescu a fugit din ţară şi a stat şomer 10 ani”.
Fostul premier spune că a stat 10 ani aici şi s-a luptat cu sistemul lui Iohannis:
„USL a fost cel mai votat şi cel mai modernizator proiect politic, pe care Klaus Iohannis l-a distrus cu complicitatea lui Crin Antonescu. Crin Antonescu a fugit din ţară, a stat şomer 10 ani, eu m-am luptat cu sistemul lui Iohannis, după cum vedeţi sunt foarte bine, viu şi o să schimb acest sistem” a spus Ponta la Palatul Parlamentului.
Fostul lider PSD spune că n-are nicio legătură cu candidatul suveranist independent de dreapta la președinția României, Călin Georgescu.
„N-am niciun tandem cu domnul Georgescu, nu cred că ne-am văzut de foarte mulți ani”, a spus Victor Ponta luni, la Digi24.
„Fiecare votează ce crede că e bine. Interesul suveran al României este grav afectat de acțiunea unui om, acel om se numește Klaus Iohannis care se duce la Bruxelles, și se prezintă pe el, nu pe noi, că nu mai are un mandat din partea românilor. Nu se duce la Bruxelles cum se duce în vacanță în Africa. Se discută cum să se poziționeze țările în fața noii administrații Trump. Sunt țări care au deja o relație privilegiată cu Trump – Italia, Ungaria (…). Eu cred că și România are cel mai mare interes să aibă o relație privilegiată cu administrația Trump: Să se urce în trenul cu Donald Trump, politic, și cu Elon Musk, tehnologic”, a declarat Victor Ponta la România TV.
Tot la același post de televiziune, Victor Ponta spune ce ar fi trebuit să facă succesorul lui Iohannis dacă nu erau alegerile anulate.
„Președintele României, pe care nu-l avem acum, ar fi trebuit deja să fie la Washington și să-l convingă pe Donald Trump, care retrage prezența economică și militară din Germania, că noi, la Kogălniceanu, te putem ajuta să ai cea mai mare bază militară americană pentru că pentru România înseamnă garanție totală. Eu nu vreau să vorbească Viktor Orban pentru România. România n-are președinte. Pierde trenul care se mișcă foarte repede. Au început negocierile cu noua administrație pentru pace în Ucraina. Cine poate să zică din partea României că avem 1000 km graniță cu Ucraina, să zică gaideți să mergem la reconstrucție”.
Sursa Foto: Shutterstock/Profimedia
Citește și: Congresul extraordinar al PSD. Victor PONTA a cerut să aibă o intervenţie în cadrul reuniunii / PSD refuză