Prima pagină » Alegeri prezidențiale 2025 » CNSAS cere dosarele de la Direcția de Pașapoarte din Ministerul de Interne pentru candidații la alegerile prezidențiale, inclusiv Călin Georgescu

CNSAS cere dosarele de la Direcția de Pașapoarte din Ministerul de Interne pentru candidații la alegerile prezidențiale, inclusiv Călin Georgescu

CNSAS cere dosarele de la Direcția de Pașapoarte din Ministerul de Interne pentru candidații la alegerile prezidențiale, inclusiv Călin Georgescu
FOTO - Mediafax Foto/Alexandru Dobre

Trecutul lui Călin Georgescu va fi analizat de Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS), care va solicita dosarele de la Direcția de Pașapoarte din Ministerul de Interne pentru viitorii candidați la alegerile prezidențiale.

Măsura a fost luată după ce au apărut informații în presă privind studiile  în străinătate ale lui Călin Georgescu în anii ’80. În timpul României comuniste, niciun cetățean român nu putea studia în străinătate fără permisiunea regimului.  Nu vor fi vizați doar cei ce se vor înscrie în cursa din luna mai 2025, ci toți candidații la Cotroceni care vor fi de acum încolo, scrie Adevărul.ro.

„De această dată instituția noastră își propune să lărgească spectrul verificărilor întrucât în anii din urmă am tot încercat să preluăm fondurile de la Ministerul de Interne. Ni s-a promis că materialele vor ajunge la noi, deocamdată se pare că nu au avut timp cei de la Ministerul de Interne să facă această departajare. Să primim o adresă din care să rezulte că există sau nu există materiale despre un candidat sau altul”, a declarat Ladislau Csendes, membru al CNSAS, conform Euronews.ro.

Candidaturile la alegerile prezidențiale trebuie depuse până pe 15 martie 2025, iar ulterior, vor fi depuse contestații. CCR poate analiza o candidatură numai în urma unei sesizări, nu din proprie inițiativă.

Despre autointitulatul candidat „anti-sistem” Călin Georgescu, Kelemen Hunor, președintele UDMR, a declarat într-un interviu pentru publicația Maszol în ianuarie că el este un „om al vechiului sistem” și că a aparținut rețelei Caraman. Mihai Caraman, primul șef al SIE, a fost un spion comunist din serviciul extern (DIE) care a penetrat NATO și a furnizat informații către KGB.

„În spatele lui Călin Georgescu se află o rețea de rezerviști care acoperă societatea în toate direcțiile, și aceștia și-au căutat un candidat, și au mobilizat. Pe de altă parte, în mod evident a fost acolo acel om care s-a prezentat ca anti-sistem, deși el este omul vechiului sistem, el nu este anti-sistem, el este omul vechiului sistem, întrucât el în 1986 a învățat la New York și Londra, ceea ce nu a fost posibil pentru oricine, și este evident că a aparținut acelei rețele în mod dovedit, el a și declarat că mentorul său a fost Mircea Malița, care Malița poate fi descris prin rețeaua Caraman”, declarat Kelemen Hunor pentru Maszol.


Sursa Foto: Mediafax Foto

Citește și: Călin Georgescu: „Cea mai mare bogăție a țării noastre sunt OAMENII și educația”

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?