Prima pagină » Diverse » Dumitru Prunariu: „Un număr tot mai mare de sateliți perturbă observațiile de la sol”

Dumitru Prunariu: „Un număr tot mai mare de sateliți perturbă observațiile de la sol”

Într-o ediție transmisă live de Gândul a emisiunii Realități Cosmice, Dumitru Prunariu, primul și singurul român care a zburat în spațiu, a vorbit despre impactul pe care îl are creșterea accelerată a numărului de sateliți asupra cercetării științifice și siguranței globale. În dialogul purtat cu jurnalistul H.D. Hartmann, Prunariu a explicat cum această „aglomerare orbitală” afectează atât observațiile astronomice de la sol, cât și echilibrul geopolitic internațional. Urmărește aici, integral, emisiunea lui HD Hartmann.

Prunariu: „Satelitii perturbă toate observațiile astronomice de la sol”

Cosmonautul a explicat cum prezența masivă a acestor obiecte pe orbită poate afecta grav activitatea științifică, dar și cum riscurile legate de spionaj și conflict militar în spațiu devin tot mai reale.

„Telescoapele identifică obiecte cerești prin fotografierea cerului. Când pe acele imagini apar o mulțime de puncte albe luminoase în mișcare, toate observațiile sunt compromise”, a declarat Dumitru Prunariu, evidențiind dificultățile pe care astronomii le întâmpină în fața acestui „zgomot vizual” provocat de sateliți.

Prunariu: „Sunt sateliți special construiți pentru a spiona”

Cu peste 11.000 de sateliți deja lansați, spațiul din jurul Pământului devine din ce în ce mai aglomerat. Deși o parte dintre aceștia aparțin Chinei, Prunariu a estimat că numărul lor este încă relativ mic comparativ cu potențialul tehnologic al acestei țări – aproximativ 500-600. HD Hartmann a anticipat că, în viitorul apropiat, ne-am putea confrunta cu un „inel” complet de sateliți care va înconjura planeta, generând riscuri tot mai mari în termeni de supraveghere și securitate.

„Toate marile puteri investesc sume uriașe în programe spațiale militare. Recent, un satelit rusesc, înregistrat oficial ca fiind pentru cercetare, a lansat un alt satelit mai mic, care s-a apropiat de un satelit american de observare. Acest tip de manevre pot fi considerate ostile”, a spus Prunariu.

În discuție a fost menționată și obligația legală internațională de a înregistra toate obiectele lansate în spațiu la ONU, deși această regulă este adesea încălcată, mai ales în cazul sateliților militari.

Prunariu: „Un război spațial e foarte costisitor”

Riscurile nu se limitează doar la domeniul științific. Sateliții pot deveni arme eficiente în conflictele spațiale – un scenariu deloc imposibil, potrivit expertului român.

„Un satelit mic poate fi folosit pentru a distruge unul mare, de sute de milioane de dolari. Un asemenea act poate provoca un lanț de reacții și tensiuni internaționale”, a avertizat Prunariu.

În încheiere, ambii interlocutori au subliniat faptul că un potențial război spațial ar fi extrem de costisitor și, cel mai probabil, s-ar desfășura fără ca opinia publică mondială să conștientizeze amploarea reală a evenimentelor.

„Aceasta este o problemă internațională, discutată inclusiv la nivelul Organizației Națiunilor Unite. Dar, din păcate, fiecare stat are propriul interes în acest domeniu și, adesea, nu se ajunge la rezultate concrete”, a conchis Dumitru Prunariu.

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce se întâmplă cu creierul atunci când lucrezi în echipă?