Prima pagină » Alegeri prezidențiale 2025 » Angajamentul lui George Simion în fața mediului de afaceri: „Nu vom mări TAXELE importante”

Angajamentul lui George Simion în fața mediului de afaceri: „Nu vom mări TAXELE importante”

„Angajamentul meu ferm și încă o dată, la fel cum am spus despre parteneriatul cu Statele Unite și alte chestiuni cheie, îl reprezintă faptul că nu vom mări taxele importante care vizează mediul antreprenorial”, spune marți, George Simion, la dezbaterea organizată de Camera de Comerț și Industrie.

În opinia liderului AUR, pentru o mai bună colectare la bugetul de stat trebuie intervenit la „companiile care nu își plătesc taxele corect în România”.

„Sunt companii care nu își plătesc taxele corect în România și acolo trebuie să intervenim după ce vom discuta împreună cu mediul de afaceri și după aceea nu vom mai umbla la aceste taxe pentru o perioadă de minim 5 ani. Domnul Petrișor Peiu este mai generos în această privință, spune 10 (ani – n.red.). Eu sunt un om care învață”.

George Simion propune și soluții pentru evitarea recesiunii: „lărgirea bazei de impozitare”.

„Lărgirea bazei de impozitare prin ceea ce ați făcut dumneavoastră ca exemplu în domeniul construcțiilor și în agricultură, este singura noastră șansă de a nu intra în recesiune și sunt aici ca un garant că România trebuie să beneficieze de tot potențialul său. Sunt aici pentru că nu fug de cei care contează în societatea românească. Sunt aici pentru a spune că România va fi mândră între statele Uniunii Europene și între statele lumii libere și a NATO”, conchide candidatul în turul 2 al prezidențialelor.

Nicușor Dan, contracandidatul lui George Simion, nu a fost prezent la dezbaterea organizată de Camera de Comerț și Industrie.

Vezi aici dezbaterea integral:

Foto: Mediafax – Andreea Alexandru


CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Ce au aflat cercetătorii despre niște roci misterioase cu „piele de elefant”?