Adrian Cioroianu, directorul Bibliotecii Naționale, trimis în JUDECATĂ. Este acuzat de divulgarea informaţiilor secrete de serviciu sau nepublice
Adrian Cioroianu – directorul Bibliotecii Naționale – a fost trimis în judecată la sfârșitul săptămânii trecute, fiind acuzat de divulgarea informaţiilor secrete de serviciu sau nepublice.
Adrian Cioroianu riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 3 luni la 3 ani sau amendă penală.
Potrivit g4media.ro, totul a pornit de la o plângere făcută de jurnalista Emilia Șercan. Aceasta l-a acuzat pe Cioroianu că a deconspirat, într-o postare pe Facebook – din februarie 2024 – că analiza teza de doctorat a lui Mircea Geoană, director adjunct NATO la acel moment într-o cameră a Bibliotecii Naționale.
„Adrian Cioroianu face astăzi un lucru incalificabil”
Procesul se află, acum, în faza de Cameră Preliminară care a avut deja, la începutul acestei săptămâni, un prim termen.
Judecătorul a stabilit, printre altele, să se comunice inculpatului Adrian Cioroianu copia certificată a rechizitoriului și faptul că poate formula, în scris, cereri și excepții cu privire la legalitatea administrării probelor și a efectuării actelor de către organele de urmărire penală în termen de 20 de zile de la data acestei comunicări.
„Tip soluție: Termen intermediar. Soluția pe scurt: Se comunică inculpatului C.A-M copia certificată a Rechizitoriului nr. 969/159/P/2024 al Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti.
- I se va aduce la cunoştinţă că poate formula în scris cereri și excepții cu privire la legalitatea administrării probelor și a efectuării actelor de către organele de urmărire penală în termen de 20 de zile de la data comunicării rechizitoriului.
- De asemenea, i se aduce la cunoştinţă faptul că, dosarul se află în acest moment în procedură de cameră preliminară.
- Obiectul procedurii camerei preliminare îl constituie verificarea, după trimiterea în judecată, a competenței și a legalității sesizării instanței, precum și verificarea legalității administrării probelor și a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.
- Inculpatul are dreptul să fie asistat de unul ori de mai mulți avocați în tot cursul urmăririi penale, al procedurii de cameră preliminară și al judecății.
- Asistența juridică este asigurată atunci când cel puțin unul dintre avocați este prezent. În cazurile prevăzute de art. 90 și art. 93 alin. 4 din Legea 135/2010 privind Codul de procedură penală, apărarea este obligatorie, iar în cazul în care partea nu își alege un avocat care să se prezinte la termenul fixat, i se va desemna un apărător din oficiu.
Se comunică părţii civile Ş. E, respectiv părţii responsabile civilmente obiectul procedurii în cameră preliminară (verificarea, după trimiterea în judecată, a competenței și a legalității sesizării instanței, precum și verificarea legalității administrării probelor și a efectuării actelor de către organele de urmărire penală), dreptul de a-și angaja un apărător, termenul în care, de la data comunicării, poate formula în scris cereri și excepții cu privire la legalitatea administrării probelor și a efectuării actelor de către organele de urmărire penală (20 de zile)”, au decis magistrații de la Tribunalul București.
„Adrian Cioroianu face astăzi un lucru incalificabil, de o mârșăvie inimaginabilă: dezvăluie o informație pe care a obținut-o prin prisma funcției de director al Bibliotecii Naționale și o face publică, deși acea informație nu este o informație publică și nici destinată publicității. Este vorba despre faptul că am solicitat studierea tezei de doctorat a lui Mircea Geoană”, scria Emilia Șercan, tot pe Facebook, în data de 29 februarie 2024, iar ulterior a depus plângere penală pe numele lui Adrian Cioroianu.
Foto – Adrian Cioroianu / Facebook
Citește și: