Prima pagină » Actualitate » Două demisii la CE Oltenia după accidentul din Gorj. Ce spune premierul Nicolae Ciucă | VIDEO

Două demisii la CE Oltenia după accidentul din Gorj. Ce spune premierul Nicolae Ciucă | VIDEO

Adina Anghelescu
Două demisii la CE Oltenia după accidentul din Gorj. Ce spune premierul Nicolae Ciucă | VIDEO

Două dintre demisiile cerute de ministrul Energiei, Virgil Popescu, au fost depuse miercuri la sediul Complexului Energetic Oltenia, după tragedia din Gorj.

Este vorba despre directorul diviziei miniere a complexului minier și de șeful carierei, potrivit surselor GÂNDUL. Singurul care nu a demisionat până acum rămâne șeful direct al minei Jilț Sud, care conducea direct activitatea minerilor care au decedat marți.

Inspectorii ITM Gorj vor merge miercuri la fata locului pentru a verifica toată documentația tehnică legată de transportul minerilor.

Nicolae Ciucă: Sunt cercetate cauzele producerii accidentului

La începutul ședinței de Guvern de miercuri, premierul Nicolae Ciucă a transmis condoleanțe familiilor victimeor accidentului din Gorj și a declarat că autoritățile abilitate anchetează cazul.

„Ieri, din păcate, a avut loc un accident tragic la Complexul Energetic Oltenia. Și-au pierdut viața trei muncitori în cariera de la Jilț. Doresc să transmit condoleanțe și întreaga mea compasiune familiilor celor trei muncitori și, desigur, ale celor care au fost răniți. Încă din primul moment, am decis ca autoritățile să se deplaseze la fața locului, am transmis ministrului energiei să se deplaseze urgent în județul Gorj și să facă analiza și să ia primele măsuri la fața locului. În acest moment, atât Ministerul Energiei, cât și Ministerul Muncii, prin Inspecția Muncii, vor continua activitatea de verificare și cercetare a cauzelor producerii accidentului și, până săptămâna viitoare, în ședința de Guvern, îmi vor prezenta primele date, concluzii și măsuri atât împotriva celor care se fac vinovați de producerea accidentului, cât și măsuri concrete pentru ceea ce înseamnă îmbunătățirea condițiilor de muncă în Complexul Energetic Oltenia”, a declarat premierul.

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a declarat că va trimite Corpul de Control al Ministerului Energiei la Complexul Energetic Oltenia pentru a face verificări amănunțite după tragedia în care și-au pierdut viața trei persoane și altele zece au fost rănite.

De asemenea, el a cerut ca cei responsabili să demisioneze și a adăugat că nu va aștepta raportul Corpului de Control pentru acest lucru.

„Am vorbit deja cu şeful Corpului de Control al Ministerului Energiei şi mâine o echipă formată din trei va veni la Complexul Energetic Oltenia pentru evaluarea stadiului securităţii în muncă, pentru a vedea dacă s-au respectat planurile. Este o anchetă administrativă pe care noi dorim să o facem în paralel cu ancheta pe care Parchetul o face împreună ci IMM-ul, cu Poliţia”, a declarat Virgil Popescu.

Ministrul a cerut demisiile directorului sucursalei miniere, a şefului Exploatării miniere şi a şefului carierei Jilţ Sud, pe care îi consideră direct vinovați pentru tragedia care s-a produs la Complexul Energetic Oltenia.

Trei persoane au murit și 10 au fost rănite, fiind transportate la spital, în urma accidentului produs marți, la exploatarea minieră Mătăsari din județul Gorj, au anunțat echipele de intervenție la finalul misiunii.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Descoperire despre un condiment foarte folosit: ar putea proteja vasele de sânge
Digi24
Donald Trump este mai periculos ca niciodată. Pe cine se va răzbuna el, după eșecul din Iran
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Imaginile care au făcut furori pe internet! Fosta soție a starului, în bikini
Adevarul
Un director a evacuat 900 de elevi cu câteva minute înainte de dezastrul din Nepal
Mediafax
Nebunie în cluburi: pastile de ecstasy cu fața lui Donald Trump. Autoritățile avertizează că pot ucide
Click
Pățania unei românce care a comandat un Uber pentru un colet: „Mai erau 2-3 minute până la destinație”
Digi24
Capcana shrinkflation în magazinele din România: Mii de produse la raft cu preț neschimbat, dar gramaj redus. „Se cunoaște la buzunar”
Cancan.ro
Cât cere Leo de la Roșiori ca să cânte la o nuntă în 2026. Ce tarif are, pentru un program scurt, de 45 de minute, sau pentru toată noaptea
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A7 ajunge la Bacău. Vezi imaginile noi cu autostrada înainte de deschiderea traficului
Descopera.ro
Zile de cumpănă pentru România. Mărturia unui diplomat francez
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine a inventat weekendul? Cum au ajuns oamenii să aibă două zile libere