Prima pagină » ALEGERI 2024 » Am stat de vorbă cu „VECINII” lui Călin Georgescu din Mogoșoaia: „Aleargă mereu prin parc și e sportiv”/ „Eu nu-l știu, nu l-am auzit”

Am stat de vorbă cu „VECINII” lui Călin Georgescu din Mogoșoaia: „Aleargă mereu prin parc și e sportiv”/ „Eu nu-l știu, nu l-am auzit”

Călin Georgescu, candidatul independent de la alegerile prezidențiale care a reușit să obțină un scor de peste 22%, locuiește în Mogoșoaia, alături de familie.  Am stat și noi de vorbă cu câțiva dintre locuitorii comunei și am aflat că sunt vecini din zonă care l-au văzut pe stradă, în parc – la alergat sau pur și simplu îl știu de la televizor sau de pe rețelele sociale.

Comuna Mogoșoaia, situată la o distanță de aproximativ 15 km de Capitală, cu o populație sub 10.000 de locuitori, a devenit recent orașul de reședință al candidatului din turul 2 de la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu.

În Mogoșoaia, sunt vecini care îl știu deja și se mândresc cu el că a ajuns să obțină un scor atât de important și chiar și-l doresc președinte, dar și locuitori care nu vor să audă de el, pentru că spun că ceva nu este în regulă cu rezultatul obținut de el.

Pe Răzvan, l-am întrebat dacă îl cunoaște pe Călin Georgescu și ne-a mărturisit că nu locuiește la reședință, ci doar a votat aici, însă nu și l-ar dori președinte.  „În niciun caz nu, nu am o părere bună, ca să nu spun altfel.”

Ați auzit până acum despre acest nume? Da, am auzit. Suntem informați, a mai spus Răzvan.

În schimb, Vasile care locuiește de o viață în Mogoșoaia spune că nu îl știa până la alegeri.

În seara de alegeri am auzit. Nu prea sunt convins de ce spune. Ceva e ciudat, să ieși într-o zi. Eu nu-l știu, nu l-am auzit. Să ieși într-o zi cu 20 și ceva la sută. Adică alții au făcut campanie și nu au reușit și el da, mi se pare ceva suspect, a mai spus locuitorul din Mogoșoaia.

Sunt și vecini care nu doar că îl cunosc pe Călin Georgescu, dar îl susțin și vor altceva, o schimbare.

Este primul om care ne dă speranța la o schimbare și schimbarea asta chiar trebuie și ceilalți de la celelate partide care au fost la guvernare trebuie să-și dea seama că greșelile pe care le-au făcut în 35 de ani și minciuna aceea îndelungată a ajuns la capăt. Ne luăm la revedere de la dânșii La revedere, oameni buni!, a transmis Ionuț.

Și Lorena spune că își dorește ca vecinul ei să fie președinte, deși nu a avut ocazia să îl cunoască mai bine. 

E un om extraordinar și ne bucurăm și ne rugăm la Dumnezeu să iasă dânsul. De când cu votările, în rest nu l-am cunoscut până acum pe dânsul. … Mi-aș dori să dau mâna cu dânsul, dar n-am apucat.

Domnul Petre, în schimb a avut ocazia să-l salute în parc, în timp ce candidatul din turul 2 practică jogging.

Aleargă mereu prin parc și e sportiv. Dânsul a fost sportiv. Poate să alerge, să facă sport. E un băiat bun, zic eu. Îl cunosc din parc. Mă mai întâlnescu cu dânsul: salut, salut! chestii din astea, dar în altă postură, nu. … Nu știu, eu sunt prea mic, am alte opțiuni, ne-a spus Petre.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”