Prima pagină » Alegeri locale » Alegeri locale 2020 » Gabriela Firea, mesaj înainte de închiderea urnelor: ”Vă invit să votați pentru investiția în oameni”

Gabriela Firea, mesaj înainte de închiderea urnelor: ”Vă invit să votați pentru investiția în oameni”

Gabriela Firea, mesaj înainte de închiderea urnelor: ”Vă invit să votați pentru investiția în oameni”
Gabriela Firea, după ce premierul a criticat candidaturile lui Rafila și Streinu-Cercel pentru PSD: „Dacă ar fi candidat pe listele PNL, ar fi rămas niște somități”

Tensiune crescândă înainte de ora 21.00, atunci când urnele de vot vor fi închise. BEC a respins solicitarea MAI pentru prelungirea votării acolo unde au existat probleme legate de măsurile restrictive impuse de pandemie, iar alegerile locale 2020 se apropie de final.

În București, lupta electorală pare a fi mai strânsă ca niciodată, atât Gabriela Firea, cât și Nicușor Dan – contracandidatul plasat cel mai bine în sondaje – au lansat apeluri prin care le cer alegătorilor să vină la vot pe ultima sută de metri.

Cu doar 2 ore înainte de închiderea urnelor, Gabriela Firea le-a cerut bucureștenilor să își exercite dreptul la vot, insistând asupra unui vot pentru ”investiția în oameni”.

”Mai sunt 2 ore până la închiderea urnelor. Vă invit să votați pentru investiția în oameni. Doar oamenii sunt cei care contează. Restul sunt campanii și manipulări din laboratoare”, a scris Gabriela Firea pe pagina sa de socializare.

Nicușor Dan: ”Șansă istorică!”

Nicușor Dan a postat, la rândul său, un mesaj scurt în mediul online, scriind că este vorba despre o ”șansă istorică” aflată la doar două ore distanță.

”Mai sunt 2 ore, decisive pentru viitorul Bucureștiului. De aceste 2 ore depind următorii 4 ani. Ieșiți la vot, avem o șansă istorică!”, a scris Nicușor Dan pe Facebook.

Din primele informații, Gabriela Firea și Nicușor Dan au strâns câte 40 de procente. Astfel, bătălia se va da până la ora 21:00, când se închid secțiile de votare. Referitor la lupta din sectoare, putem spune doar că sunt șanse să apară unele surprize.

Raed Arafat: ”Există echipaje care sunt pregătite să intervină”

Raed Arafat, șeful DSU, a precizat că echipajele medicale sunt gata să acționeze oriunde este nevoie, cu toate că nu au existat ”probleme speciale” la secțiile de vot.

”Din punct de vedere medical, nu avem informaţii că au fost probleme speciale la secţiile de vot. Există echipaje care sunt pregătite să intervină. Din fericire, nu au fost situaţii care să necesite aşa ceva”, a precizat Raed Arafat.

Alegătorii din întreaga țară mai au la dispoziție mai puțin de două ore pentru a-și vota preferatul la alegerile locale 2020. La ora 19.00, prezența la vot la nivel național era de 41,43%, în timp ce în București a ajuns la 31,81%.

18.49: 58% dintre cei care au votat în București, până la ora 18.00, la alegerile locale 2020 sunt din categoriile de vârstă 45-64 de ani și peste 65. Cei mai puțini votanți au fost bucureștenii cu vârste între 18 și 24 de ani, respectiv 25.790. În București, la alegerile locale 2020 au votat mai multe femei decât de bărbați.

Recomandarea video

Mediafax
Cel mai lung drum drept din Europa nu are nicio curbă pe zeci de kilometri. Drumul este obiectiv turistic
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
Prezentatoare TV de sport și soțul ei, găsiți împușcați în casă! Fiul lor de 3 ani a fost găsit în viață. Ce ipoteze are poliția
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în costum de baie. Cum arată la 30 de ani fosta gimnastă campioană
Adevarul
Documentul cutremurător din arhiva Securității care confirmă ordinul lui Ceaușescu: „Se lichidează radical!”
Mediafax
Guvernul impune termen limită pentru taxe și impozite locale
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Elon Musk are o veste proastă pentru cei bogați: „Banii vor deveni irelevanți”. El spune că în 10-15 ani, munca va fi opțională
Cancan.ro
Ce gest revoltător a făcut ‘Puișorul’ la adresa Rodicăi Stănoiu, în timpul vacanței! O jurnalistă îl acuză că i-a pus viața în pericol: 'Deschid geamul să mângâi ursul, că poate...'
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Tatăl arab îi punea reguli stricte
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decizie oficială UE: Mașinile pot avea, în continuare, motoare diesel și pe benzină!
Descopera.ro
O structură bizară emite căldură sub suprafața Lunii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
O stație de metrou a fost inaugurată chiar sub Colosseum. Ce pot vedea călătorii?