Prima pagină » Alegeri locale » Călin Popescu Tăriceanu, candidatul ALDE pentru Primăria Capitalei: Am votat pentru consolidarea democrației / Bucureștenii au fost înșelați în așteptările lor

Călin Popescu Tăriceanu, candidatul ALDE pentru Primăria Capitalei: Am votat pentru consolidarea democrației / Bucureștenii au fost înșelați în așteptările lor

Călin Popescu Tăriceanu, candidatul ALDE pentru Primăria Capitalei: Am votat pentru consolidarea democrației / Bucureștenii au fost înșelați în așteptările lor

Candidatul ALDE pentru funcția de primar general al Capitalei, Călin Popescu Tăriceanu, a votat duminică dimineață, în jurul orei 08:00, la Clubul Seniorilor „Mihai Eminescu” din Calea Plevnei.

La ieșirea de la urne, Tăriceanu a declarat că votul pe care l-a dat duminică a fost unul pentru consolidarea democrației și a adăugat că bucureștenii au simțit frustrare ca urmare a lipsei dezbaterilor electorale între candidații de la Primăria Capitalei

„Votul pe care l-am dat astăzi este unul pentru întărirea democrației, pentru consolidarea democrației, în așa fel încât românii să nu mai fie nevoiți să voteze permanent între 2 partide mari care își pasează puterea între ele. Am votat, de asemenea, cu gândul la faptul că bucureștenii au trăit un sentiment de frustrare pentru că au fost înșelați în așteptările lor, neexistând o dezbatere electorală directă între principalii candidați, în așa fel încât să putem fiecare să ne prezentăm propunerile pentru rezolvarea marilor probleme cu care se confruntă orașul. Mă refer, de exemplu, la termoficare, la trafic, printre altele, dar și propunerile privind modernizarea și dezvoltarea de perspectivă a orașului în următorii 20 de ani. Sper ca cetățenii să fi tras învățămintele necesare și să voteze pe cale de consecință”, a declarat Călin Popescu Tăriceanu la ieșirea de la urne.

Tăriceanu s-a declarat mulțumit de modalitatea în care au fost organizate alegerile locale de anul acesta.

„Condițiile sunt OK. Mi s-a părut foarte bine organizat și văd că nu este aglomerat”, a spus liderul ALDE.

Românii sunt așteptați duminică la vot

Românii sunt așteptați la urne duminică să își voteze reprezentanții în administrațiile localităților în care locuiesc. Scrutinul a început la ora 7:00 și se încheie la ora 21. În contextul pandemiei de COVID-19, în cele 18.794 de secții de votare sunt dispuse măsuri speciale de protecție sanitară.

Secțiile de votare s-au deschis la ora 7:00. După prima jumătate de oră, prezența la vot era de peste 1,4%.

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a fost primul alegător care a votat la secţia amenajată la Colegiul Tehnic Mecanic Griviţa. „Am votat cu gândul la toţi copiii din Bucureşti, la toţi tinerii, la toţi adulţii şi la bunicii noştri”, a spus ea.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Șeful care a cheltuit 90.000 de dolari pentru ca angajații să doarmă mai bine
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Șeful celei mai mari bănci din Rusia îi cere public lui Putin să pună capăt războiului: „Toți așteaptă încetarea luptelor”
Mediafax
Toți șoferii fac ACEEAȘI greșeală înainte de concediu. Regula de 0,2 care îți poate SALVA vacanța
Click
Cu ce se ocupă iubita lui Tudor Chirilă. O țeapă de 30.000 de euro a băgat-o pe Iulia Mîzgan în depresie. „Nu am fost atentă”
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Zodia BLESTEMATĂ în iulie 2026. Neti Sandu anunță o dublă lovitură pentru acești nativi
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
O singură celulă stem a produs peste 14 milioane de celule distrugătoare de cancer