Prima pagină » Alegeri locale » Ciolacu vrea plen comun pentru rectificarea bugetară: Vom face modificarea ca mărirea pensiilor să fie în continuare de 40%

Ciolacu vrea plen comun pentru rectificarea bugetară: Vom face modificarea ca mărirea pensiilor să fie în continuare de 40%

Ciolacu vrea plen comun pentru rectificarea bugetară: Vom face modificarea ca mărirea pensiilor să fie în continuare de 40%

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat că parlamentarii social-democraţi vor propune miercurea viitoare Birourilor permanente reunite ale Parlamentului să se facă un plen comun în care să fie discutată rectificarea bugetară. Liderul social democrat susține că vrea să propună mai multe modificări, printre care  mărirea pensiilor cu 40%,  „cum este scris în lege”.

Ciolacu: Vom propune, la discuția privind rectificarea bugetară, să fie alocată o sumă către Start-up Nation

„Am avut astăzi un Consiliu Politic Naţional, am discutat despre priorităţile legislative. (…) Miercuri vom propune Birourilor permanente reunite (ale Parlamentului – n.r.) să facem un plen comun şi să avem în discuţie rectificarea bugetară unde vom face modificarea ca mărirea pensiilor să nu fie de 14%, să fie în continuare de 40% cum este scris în lege. Vom mai propune să fie alocată o sumă către Start-up Nation, fiindcă acest proiect şi oamenii care au accesat acest proiect au fost uitaţi de către Guvernul PNL”, a declarat Ciolacu, citat de Agerpres.

Liderul PSD susține că Guvernul ar fi alocat discreționar fonduri către autoritățile locale: Orban a avut grijă întâi de mita electorală şi de primarii pe care i-a cumpărat de la PSD

Toți banii, mai spune Ciolacu, ar fi fost alocați către primarii pe care i-a „cumpărat” PNL de la PSD și către administrațiile conduse de PNL.

„Vom cere o echilibrare directă, transpartinică către autorităţile locale, către consiliile judeţene şi primăriile municipii reşedinţă de judeţ, deoarece prin HG- ul emis de către domnul prim-ministru Orban a avut grijă întâi de mita electorală şi de primarii pe care i-a cumpărat de la PSD, acestora alocându-le 60 de milioane de lei, iar la primăriile municipii reşedinţă de judeţ, nicio primărie sub administraţia PSD nu a primit niciun ban. Toţi banii au fost direcţionaţi către administraţiile conduse de PNL”, a spus marţi Ciolacu, într-o conferinţă de presă susţinută la finalul şedinţei Consiliului Politic Naţional al PSD.

Ciolacu: Cred că dacă un prim-ministru al PSD sau un ministru al Dezvoltării şi-ar fi permis acest lucru ar fi fost arestat în timpul şedinţei de Guvern

El a adăugat că, din informaţiile pe care le are, hotărârea de guvern amintită a fost propusă premierului de ministrul Dezvoltării, Ion Ştefan.

„Este pentru prima oară în România când s-a întâmplat aşa ceva. Vom vedea în urma căror documente s-a emis această hotărâre de guvern, din informaţiile noastre ea a fost înaintată de către celebrul domn ministru ‘Grindă’ către prim-ministru. Vom ataca această hotărâre de guvern în contencios administrativ, avem acest drept şi sperăm ca justiţia să facă dreptate. Niciodată, nicio guvernare, indiferent de culoarea politică, nu şi-a permis aşa ceva. Cred că dacă un prim-ministru al PSD sau un ministru al Dezvoltării şi-ar fi permis acest lucru ar fi fost arestat în timpul şedinţei de Guvern. Este inadmisibil şi total ilegal ceea ce a făcut Guvernul României cu aceste alocări directe prin hotărâre de guvern unicat în România”, a afirmat el.

 Senatul urmează să introducă pe ordinea de zi proiectul de lege al PSD privind stimulentul pentru profesori

„PSD consideră că în acest moment profesorii sunt în linia întâi, la fel ca şi medicii. E vorba de un stimulent identic cu al medicilor, de 500 de euro. Proiectul de lege va fi preluat în ziua de marţi la Camera Deputaţilor şi va trece prin votul final, rămânând să fie trimis către promulgare şi vom vedea dacă preşedintele României va ataca şi această lege la CCR sau nu”, a mai arătat Ciolacu.

Recomandarea video

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
O nouă rundă de negocieri de pace privind Ucraina