Prima pagină » Coronavirus » Copiii de grădiniță și de ciclu primar, la școală și în scenariul roșu. Cîmpeanu: „E greu să înveți să faci litere online”

Copiii de grădiniță și de ciclu primar, la școală și în scenariul roșu. Cîmpeanu: „E greu să înveți să faci litere online”

Copiii de grădiniță și de ciclu primar, la școală și în scenariul roșu. Cîmpeanu: „E greu să înveți să faci litere online”
Copiii de grădiniță și de ciclu primar, la școală și în scenariul roșu. Cîmpeanu: „E greu să înveți să faci litere online”

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a explicat că, ținând cont de scenariile privind participarea fizică la ore, copiii de grădiniță și de ciclu primar merg în continuare la școală, chiar dacă incidența îmbolnăvirilor cu Covid este de peste 3 la mia de locuitori, pentru că „în clasele pregătitoare și în clasa întâi e greu să înveți să faci literele online”. Totodată, el a spus că, cel puțin până la apariția noii tulpini, micuții erau mai puțini vulnerabili în fața infectării.

Sorin Cîmpeanu a declarat, luni seară, la Aleph News, că cei mici merg la școală și în scenariul roșul pentru că în învățământul primar și la grădiniță este cel mai greu de imaginat cum se face predarea online.

„Am văzut bucuria copiilor”

„Eu am fost astăzi în mai multe grădinițe, am văzut bucuria copiilor. Cum să te joci online cu ei? În clasa pregătitoare și în clasa întâi e greu să înveți să faci literele online”, a declarat ministrul.

Potrivit lui Cîmpeanu, există 167.000 de copii în clasa pregătitoare și 168.000 de copii în clasa întâi.

„De aceea am prioritizat grădinițele și învățământul primar. În Europa, din cele 27 de state, în momentul acesta doar trei nu au deschis grădinițele și învățământul primar. Toți au redeschis sau unii nu au închis deloc”, a afirmat ministrul.

Un alt motiv invocat de ministru este că, cel puțin până la apariția noii tulpini, cei mici erau mai puțin vulnerabili.

După prima zi de școală, Cîmpeanu a estimat prezența la învățământul primar „undeva până la 80%”.

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu: „Credeam că sunt pregătit pentru predarea online, apoi mi-am dat seama cât de puține știu”

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a afirmat luni că s-a considerat pregătit pentru predarea online, după care și-a dat seama cât de puține cunoaște. Celor care cred că după pandemie se va reveni 100% la școala fizică, ministrul le transmite că se înșală.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp