Prima pagină » Coronavirus » CORONAVIRUS. OMS anunță când scoate pe piață vaccinul împotriva Covid-19. Nu mai devreme de…

CORONAVIRUS. OMS anunță când scoate pe piață vaccinul împotriva Covid-19. Nu mai devreme de…

CORONAVIRUS. OMS anunță când scoate pe piață vaccinul împotriva Covid-19. Nu mai devreme de...
Guvernul SUA a semnat un contract de 1,9 milarde de dolari cu Pfizer și BioNTech pentru eventualul vaccin / Sursă FOTO: https://pixnio.com

Organizația Mondială a Sănătății anunță când vom avea un vaccin împotriva Covid-19. Nu mai devreme de începutul anului 2021, susține directorul Departamentului de Sănătate publică din cadrul OMS, Maria Neira. Totodată, ea a cerut acesta să fie fabricat şi distribuit „în mod echitabil”.

„Data (n.r. – de omologare a vaccinului) va fi la începutul anului viitor. Cei mai optimişti spun că va fi la sfârşitul acestui an. Măcar să aibă dreptate”, a spus Maria Neira în videoconferinţa „Covid-19: la răscrucea OMS”, organizată de Barcelona Tribuna.

OMS promite „beneficii financiare clare pentru centrele farmaceutice”

Potrivit șefei OMS, „este fundamental să se dezvolte un vaccin, dar şi ca fabricarea şi distribuirea lui să se facă echitabil”. În acest sens, Organizația Mondială a Sănătății are sarcina de „a coordona şi a arbitra” cursa pentru obţinerea acestui vaccin.

Potrivit Mariei Neira, de vaccin „nu vor beneficia doar ţările care au plătit”, amintind că vor exista subvenţii şi aporturi ale unor donatori pentru cei aflaţi în situaţii precare ce le limitează accesul la vaccin: „Şi toate acestea vor fi făcute cu beneficii financiare clare pentru centrele farmaceutice”.

La întrebarea despre reizbucnirea unui focar în China, ea a explicat că se investighează şi că se va comunica „ceea ce se va afla”.

Întrebată dacă OMS a reacţionat tardiv la pandemie, Maria Neira a precizat că, în momentul declarării oficiale a epidemiei în China, în restul lumii existau doar 80 de cazuri confirmate şi niciun deces. Ea a argumentat că atunci nu era o pandemie cu potenţial global şi că, în acest sens, „nu s-a reacţionat târziu”.

După alerta din China, a continuat ea, restul lumii a avut două luni şi jumătate „pentru a se pregăti şi a răspunde”, ţinând cont de „măsurile excepţionale” luate de Beijing, pe care unii le-au considerat inclusiv „totalitare”.

Maria Neira consideră că guvernul chinez „nu a ascuns nimic” şi este de părere că, dacă ar fi făcut acest lucru, „sistemul l-ar fi descoperit”.

Recomandarea video

Mediafax
Furtuni violente vineri și sâmbătă. Ce județe sunt în pericol
Digi24
Rusia amenință pe față patru țări NATO sub pretextul că sunt complice ale Ucrainei
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Blocarea Telegram în Rusia afectează armata și finanțarea războiului
Click
Mădălin Ionescu, mărturisiri șocante despre problemele cu inima. Alimentul banal care l-a pus pe picioare: „Un miracol”
Digi24
Izvorul Tămăduirii 2026. Ce nu ai voie să faci în Vinerea Luminată
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Sunt mașinile nucleare posibile? Ford a încercat acest lucru în urmă cu 70 de ani
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Vlad Micșunescu, în episodul 98 din „Podcast cu Prioritate” by ProMotor. China văzută prin ochii unui pasionat auto