Prima pagină » Coronavirus » COVID-19. Reclamă la un medicament sau soluția care salvează omenirea? Cum poate fi oprit coronavirusul să ajungă în plămâni!

COVID-19. Reclamă la un medicament sau soluția care salvează omenirea? Cum poate fi oprit coronavirusul să ajungă în plămâni!

COVID-19. Reclamă la un medicament sau soluția care salvează omenirea? Cum poate fi oprit coronavirusul să ajungă în plămâni!

Cel mai recent studiu arată că există pe piață un spray nazal care împiedică noul coronavirus să ajungă în plămâni. Cercetarea a fost făcută de oamenii de știință britanici, iar rezultatele sunt cu adevărat uimitoare, scrie presa din Regatul Unit.

Astfel, conform Daily Mail, medicamentul care poate opri coronavirusul să ajungă în plămâni se numește Neumifil. Este un banal spray nazal dezvoltat ca tratament pentru gripă sezonieră și probleme respiratorii. Dar, zic oamenii de știință, Neumifil ar fi eficient și împotriva coronavirusului!

Studiul a fost realizat de Universitatea St. Andrews, din Scoția, și arată că Neumifilul oprește coronavirusul să se atașeze de celulele sistemului respirator. Practic, sprayul nazal blochează interacțiunea virusului cu receptorii ACE-2, prin care SARS-CoV-2 pătrunde în organismul nostru.

Tocmai de aceea, zic unii cercetători, mult mai puțini fumători au dezvoltat forme grave ale bolii. Se pare că nicotina ar putea reduce numărul receptorilor ACE-2, blocând astfel accesul coronavirusului în organism.

Antiviralele clasice atacă o parte a virusului, în timp ce medicamentul Neumifil oprește virusul să intre în celule. Îl vedem administrat ca un spray nazal, care ar trebui administrat săptămânal sau o dată la două zile”, explică Gary Taylor, profesor de biologie la Universitatea St. Andrews.

Date fiind rezultatele promițătoare ale studiului, cercetătorii britanici vor să înceapă testarea pe animale, iar ulterior și pe oameni. Dacă totul va fi bine, acest medicament ar urma să fie disponibil la scară largă în prima parte a anului 2021.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Prea mult STRES? De ce ai nevoie de o pauză chiar azi
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Soțul Annei a ieșit la lumină! A ținut pasul cu pretențiile Julietei de pe Transfăgărășan până i-a ieșit fum din portofel
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
Rețelele sociale, DUȘMANUL notelor bune? Ce au descoperit cercetătorii italieni
Click
Destinul trist al Andei Călugăreanu: respinsă de 9 ori la Teatru și părăsită de soț pentru o altă artistă. 34 de ani de la moartea ei
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
1917, complot la vârful politicii românești. Dezvăluirile ambasadorului Franței privind planul împotriva monarhiei