Prima pagină » Coronavirus » Iohannis: Aştept fermitate, claritate, implicare totală şi o bună comunicare publică / Au apărut ştiri pozitive despre posibile vaccinuri

Iohannis: Aştept fermitate, claritate, implicare totală şi o bună comunicare publică / Au apărut ştiri pozitive despre posibile vaccinuri

Iohannis: Aştept fermitate, claritate, implicare totală şi o bună comunicare publică / Au apărut ştiri pozitive despre posibile vaccinuri

Preşedintele Klaus Iohannis le cere prefecţilor fermitate şi claritate. „Există un licăr de speranţă”, spune Iohannis, referindu-se la apariţia unor vaccinuri. Vaccinarea în România va avea loc probabil undeva în primăvară spre vară.

Putem să observăm că măsurile luate de guvern acum câteva săptămâni, măsuri care la momentul respectiv au dus la dezbateri de tot felul, dau primele rezultate. Cu siguranță că ați observat că acum trei sau patru săptămâni numărul de cazuri creștea foarte mult, iar acum suntem în a treia săptămână în care numărul de cazuri maxim se situează în zona de 10.000 și sunt multe zile în care numărul de infectări este sub 10.000.

Nu putem să spunem că am reșit să îngrădim pandemia, dar avem primele confirmări că măsurile luate au dat rezultate. Cu toate astea, măsurile nu au fost suficiente. Vedem cum numărul de persoane de la terapie intensiva crește. Asta este marea tragedie. Mult prea mulți români mor de această boală. Și atunci, evident că s-a impus un nou set de măsuri restrictive”, spune Klaus Iohannis.

„Noul set de măsuri luate în plan național este bine gândit. Sunt măsurile corecte și sunt măsuri de la care așteptăm rezultate peste două, maxim trei săptămâni.

Aceste măsuri care au fost stabilite sunt măsuri care trebuie implementate ferm, corect, clar și explicate. „Aştept fermitate, claritate, implicare totală şi o bună comunicare publică. Comunicaţi măsurile, comunicaţi ce se întâmplă, dar să nu deveniţi sursă de ştiri panicarde, ar fi o eroare fundamentală. Suntem cu toţii foarte îngrijoraţi, dar nu trebuie să fim panicarzi şi să avem în vedere obiectivul principal: sănătatea oamenilor”, a mai spus Iohannis.

„Toată lumea a fost convinsă că fără aceste măsuri nu putem să mergem mai departe”

Şeful statului spune că măsurile nu sunt populare, pentru că nimeni nu e fericit dacă i se spune că nu poate să circule noaptea, iar părinţii nu se bucură de şcoala online, „dar aceste măsuri au fost discutate cu specialişti şi toată lumea a fost convinsă că fără aceste măsuri nu putem să mergem mai departe”.

„E usor de înțeles că nimeni nu e fericit că i se spune că nu poate să circule noaptea sau dacă li le spune părinților că școala se va desfășura online, dar aceste măsuri au fost discutate cu specialiști si s-a stabilit că fără ele nu putem să mergem mai departe”, a declarat Iohannis.

Şeful statului a adăugat că „Există un licăr de speranţa: au apărut ştiri pozitive despre posibile vaccinuri. Nu ştim în ce zi, nici măcar în ce săptămână vor fi disponibile, este foarte probabil ca ele să devină posibile în România începând din primul trimestru al anului 2021, în tranşe”.

Vaccinarea va avea loc probabil undeva în primăvară spre vară, a adăugat Iohannis.

Recomandarea video

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar