Prima pagină » Coronavirus » JUDEȚUL SUCEAVA. Peste 20 de angajați ai Spitalului din Rădăuți, infectați cu Covid-19

JUDEȚUL SUCEAVA. Peste 20 de angajați ai Spitalului din Rădăuți, infectați cu Covid-19

JUDEȚUL SUCEAVA. Peste 20 de angajați ai Spitalului din Rădăuți, infectați cu Covid-19

Este alertă la Spitalul Municipal Rădăuţi, în județul Suceava, după de 24 de angajați – medici, asistente, infirmiere și brancardieri – au fost infectați cu coronavirus.

Cele mai multe cazuri de infectare la secțiile UPU (Unitatea de Primiri Urgențe), Chirurgie și ATI (Anestezie și Terapie Intensivă), iar pacienții sunt asimptomaticie, a afirmat, luni, managerul unității medicalte, Traian Andronachi. Cadrele medicale au fost internate pentru a primit tratamentul corespunzător.

Toate cadrele medicale de la Spitalul Municipal Rădăuţi au fost testate pentru infecţia cu noul coronavirus, iar dintre acestea 24 au fost confirmate pozitiv.

„Din cele 600 de colegi pe care îi am în momentul de faţă la Spitalul Municipal Rădăuţi, un număr de 24 care ne-a fost confirmat nu pune în pericol desfăşurarea activităţii medicale, raportat la secţii şi compartimente. În continuare Spitalul Municipal Rădăuţi îşi va desfăşura activitatea pe toate secţiile şi compartimentele”, a declarat, pentru Mediafax, Traian Andronache.

Potrivit sursei citate, unul dintre cei 24 este angajat al Compartimentului de Primiri Urgenţe şi nu este cadru medical. Restul celor confirmaţi sunt din clinicile de Chirurgie şi Anestezie și Terapie Intensivă (ATI), iar cei mai mulţi sunt asistenţi şi infirmieri.

Primarul din Rădăuți, confirmat cu coronavirus. DSP a deschis o anchetă epidemiologică

Primarul municipiului Rădăuți, Nistor Tătar, a fost confirmat, în data de 13 mai, cu coronavirus. Edilul a spus că a fost deschisă o anchetă epidemiologică de Direcția Publică de Sănătate (DSP) Suceava, pentru a găsi persoanele cu care a intrat în contact, notează ziarul local Monitorul de Suceava.

DSP a deschis o anchetă epidemiologică

Primarul a mai declarat că în prezent la sediul administrației locale se întocmește o listă a salariaților cu care a interacționat direct și, cel mai probabil, aceștia vor intra în carantină, în funcție de stare lor de sănătate, și așteaptă măsurile care vor fi impuse de Direcția de Sănătate Publică (DSP) Suceava.

Recomandarea video

Mediafax
Buldozerele au intrat în centrul Timișoarei! Zona se schimbă
Digi24
„Am fost destul de surprinși”. Ce a scos la iveală analiza resturilor unei rachete Oreșnik lansate asupra Ucrainei în ianuarie
Cancan.ro
Ea este Cristina Buburuzanu, asistenta UPU care a murit într-un accident cumplit. Soțul și fiul, în stare gravă la spital 😢
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie. Imagini hot de pe plaja din Grecia
Adevarul
Ce înseamnă pentru români facturile calculate în euro
Mediafax
Au fugit de litoralul românesc! Românii fac coadă la vacanțele premium din Bulgaria
Click
Horoscop 29 mai - 5 iunie. Racii au de luat o decizie grea, Balanțele au parte de evoluție profesională și șanse de câștig suplimentar
Digi24
Fost analist CIA: „Sunt absolut sigur că Putin a aprobat ideea ca dronele rusești să poată fi folosite împotriva României”
Cancan.ro
Putin, primele DECLARAȚII despre drona căzută pe un bloc din Galați: 'Rusia e pregătită să facă o...' 😲
Ce se întâmplă doctore
A ignorat luni întregi un nodul la sân. La 21 de ani, tânăra a ajuns la operație cu o tumoră de aproape 2 kilograme
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ești obligat să ai numere verzi la mașina electrică sau poți folosi numere negre obișnuite?
Descopera.ro
Activitățile care te ajută să îmbătrânești sănătos fără efort fizic
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
De ce i-a convocat Carol al II-a pe ambasadorii marilor puteri după atacul nazist asupra Franței