Prima pagină » Coronavirus » Vaccinul anti-COVID-19 va costa mai puţin de 10 euro, anunță preşedintele Sanofi Franţa

Vaccinul anti-COVID-19 va costa mai puţin de 10 euro, anunță preşedintele Sanofi Franţa

Vaccinul anti-COVID-19 va costa mai puţin de 10 euro, anunță preşedintele Sanofi Franţa

Preşedintele Sanofi Franţa spune că vaccinul anti-COVID-19 va costa mai puţin de 10 euro.

Costul viitorului vaccin anti-Covid-19 dezvoltat de laboratoarele Sanofi şi Gsk „nu este încă pe deplin stabilit”, dar va fi „sub 10 euro”, a declarat Olivier Bogillot, preşedintele Sanofi Franţa, citat de agenţia ANSA.

Referitor la preţul de 2,50 euro anunţat de concurentul AstraZeneca, Bogillot a spus că diferenţa constă în faptul că Sanofi îşi foloseşte toate resursele „interne”, în timp ce AstraZeneca „a externalizat foarte mult producţia”.

„Francezii şi europenii vor avea vaccinul Sanofi în acelaşi timp cu pacienţii americani”, a spus el.

„Am semnat peste vară cu americanii, în aceeaşi săptămână cu europenii şi britanicii”, a adăugat Olivier Bogillot, adăugând că Statele Unite vor avea aproximativ 100 de milioane de doze, europenii 300 de milioane şi Marea Britanie 60 de milioane.

Raed Arafat, despre apariția unui vaccin anti-COVID

Secretarul de stat Raed Arafat susține că un vaccin anti-COVID ar putea fi disponibil din primăvară-vară anul viitor. Până atunci, seful DSU speră în apariția unui medicament mai eficient pe parte de terapie a bolii provocate de noul coronavirus.

„De vaccin (anti-COVID) se vorbeşte deja pentru sfârşitul anului, începutul anului viitor. Se pare că încet, încet, este clar că vom avea un vaccin. Nu vorbim de un vaccin netestat, pentru că altfel poate că unele vaccinuri netestate suficient ar putea fi administrate, dar nimeni nu ar vrea sa facă acest lucru (…)

Poate că până în primăvara, vara anului viitor (va fi disponibil vaccinul – n.r.). Dacă apare un vaccin în cantităţi suficiente, să fie vaccinată o parte importantă din populaţie, mai ales partea vulnerabilă, va scădea impactul lui şi după asta o să fie totul ok”, a declarat secretarul de stat Raed Arafat la Antena 3.

Recomandarea video

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Somnul este la fel de important ca apa sau mâncarea. Ce se întâmplă dacă nu dormim?