Prima pagină » Diverse » ACUZAȚII GRAVE. Statul european care PROFITĂ de pandemie pentru a instaura DICTATURA

ACUZAȚII GRAVE. Statul european care PROFITĂ de pandemie pentru a instaura DICTATURA

Diverse
ACUZAȚII GRAVE. Statul european care PROFITĂ de pandemie pentru a instaura DICTATURA
Sursa foto: MEDIAFAX FOTO

Ungaria lui Viktor Orban ar putea renunța definitiv la democrație dacă guvernul adoptă o reformă care îi acordă puteri nelimitate cu justificarea de a lupta împotriva pandemiei de coronavirus, avertizează experții și ONG-urile, potrivit AFP.

„Ungaria este un caz special (…) Ceea ce Viktor Orban este pe punctul să facă nu are grad de comparație cu măsurile adoptate în restul țărilor din UE”, spune Milan Nic, specialist în Europa centrală la German Council on Foreign Relations din Berlin, potrivit Hotnews.ro.

După ce a instaurat în 11 martie un regim de stare de urgență, liderul suveranist urmează să supună marți parlamentului o lege care o prelungește pe termen nedefinit și îi permite să legifereze prin decrete și să suspende calendarul electoral, fără controlul Parlamentului.

Proiectul prevede de asemenea până la cinci ani de închisoare pentru cei care difuzează „informații false” legate de virus, într-o țară unde această critică este adresată de putere în mod regulat ultimelor mass media independente.

Partidul Fidesz al premierului dispune de majoritatea de două treimi necesară pentru adoptarea legii.

Fost disident anticomunist convertit la naționalism și la discurs anti-imigrație, Viktor Orban a modificat deja profund peisajul politic, judiciar, constituțional și mediatic al țării pe care o conduce din aprilie 2010, un deceniu.

Disputele sale cu instituțiile europene, ONU, reprezentanții societății civile sunt nenumărate, la fel ca și avertismentele de „derive autoritariste”, „afectarea democrației” sau „încălcarea statului de drept”.

„Până în prezent, sistemul pus la punct de guvernul Fidesz cu premierul Viktor Orban, omul forte de la vârf, era considerat un stat hibrid: nici democrație, nici dictatură”, arăta fostul ziarist Paul Lendvai în presa austriacă.

Cu noile puteri pe care și le va aroga guvernul, „va deveni Ungaria prima dictatură din Uniunea Europeană?”, se întreba acesta, refugiat în Austria după insurecția din 1956 zdrobită de sovietici.

„Dictatură” – acuzația este formulată și de filosoful Gaspar Miklos Tamas, opozant vechi al lui Viktor Orban, pe care îl acuză că se folosește de epidemie drept „pretext” pentru întărirea puterilor.

Acest subiect nu va ajuta cu nimic la relaxarea relațiilor dintre premierul ungar și familia europeană de dreapta din care face parte, și care nu poate lua de luni de zile o decizie privind oportunitatea excluderii din rândurile sale a liderului de 56 de ani.

Deputatul european Othmar Karas, unul dintre liderii conservatorilor austrieci (ÖVP), acest nou „scandal îl plasează pe Orban pe urmele președintelui turc Erdogan”, o altă încarnare a derivelor antidemocratice.

Vikor Orban, la rândul său, continuă să susțină că este un conservator tradițional, fără nicio legătură cu mișcările extremiste.

Opoziția ungară, care cere măsuri pentru încadrarea stării de urgență, este acuzată că „seamănă frica” și că obstrucționează lupta împotriva virusului prin criticile sale.

Ungaria nu este singurul stat cu un soclu fragil al democrației și unde întărirea puterii executivului stârnește temeri legate de derive.

Împotriva avizului opoziției și a numeroși experți, puterea ultraconservatoare poloneză pare determinată să mențină alegerile prezidențiale din mai și să profite de avantajul pe care-l oferă această perioadă de criză.

În Bulgaria, președintele Rumen Radev a recurs la dreptul de veto pentru a bloca o controversată lege care impunea pedepse de închisoare pentru difuzarea de informații false legate de bolile infecțioase, similară celei din Ungaria

Recomandarea video

Mediafax
Cât de des se uită copiii președintelui la televizor? Nicușor Dan: „Au voie, când și când, la niște filme pe calculator”
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Ilie Bolojan anunță lista companiilor de stat care vor fi închise sau comasate. Ce se va întâmpla cu celelalte
Click
Sarah, fiica cea mică a Anamariei Prodan, de nerecunoscut. Cum arată după ce a „topit” un număr considerabil de kilograme
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
De ce unii oameni nu vor cere niciodată ajutor, chiar dacă sunt epuizați?