Prima pagină » Diverse » (P) Proiectul a fost votat. S-a dat startul Magistralei M7, pe ruta Bragadiru-Voluntari

(P) Proiectul a fost votat. S-a dat startul Magistralei M7, pe ruta Bragadiru-Voluntari

În ședința Consiliului General al Municipiului București de astăzi, 25 iunie 2025, a fost aprobată hotărârea privind parteneriatul dintre Primăria Sectorului 5, Primăria Sectorului 2, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, Societatea de Transport cu Metroul București METROREX S.A. și Consiliul Județean Ilfov, în vederea realizării în comun a proiectului de utilitate publică Magistrala M7 de metrou, Bragadiru–Voluntari.

Primarul Sectorului 5, Vlad Popescu Piedone, a făcut un anunț  important referitor la realizarea Magistralei M7

“Continuăm proiectele cu impact major pentru Sectorul 5, dar și pentru București, așa cum am promis la începutul mandatului. Astăzi, facem un pas important pentru un proiect care va reduce poluarea, va decongestiona traficul rutier, va reduce accidentele și, cel mai important, va îmbunătății sănătatea populației.

Hotărârea aprobată astăzi în CGMB, reprezintă un start în ceea ce privește realizarea Magistralei M7, care va cuprinde 15 stații pe o lungime de 13 km.”

Astfel, Primăria Sectorului 5, în calitate de lider de proiect, va face toate demersurile necesare pentru depunerea cererii de finanțare în cadrul Programului Transport 2021-2027, pentru realizarea studiului de fezabilitate aferent Magistralei M7 de metrou – tronsonul Bragadiru – Voluntari.

Noua linie de metrou, prevăzută în Planul de Mobilitate Urbană Durabilă București–Ilfov și în strategia de dezvoltare a transportului subteran 2016–2030, va asigura conexiunea între sud-vestul și nord-estul Capitalei, traversând zone dens populate precum Rahova, Piața Unirii, Calea Moșilor, Colentina și Voluntari.

CITEȘTE ȘI:

(P)Primăria Sector 5 a amenajat 10 puncte de prim ajutor, în caz de caniculă

(P) Școala Gimnazială Nr.127 beneficiază de investiții în eficientizarea energetică

Recomandarea video

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
Ce a scris un român pe salata boeuf, de Revelion? Invitații au rămas mască 😲 😲 😲
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Guvernul britanic ar fi intervenit pentru a proteja familia regală