Prima pagină » Diverse » Ți-o amintești?! Suma uriașă cu care se vinde acum, în 2022, celebra bancnotă de 100 de lei de pe vremea lui Nicolae Ceaușescu

Ți-o amintești?! Suma uriașă cu care se vinde acum, în 2022, celebra bancnotă de 100 de lei de pe vremea lui Nicolae Ceaușescu

Ți-o amintești?! Suma uriașă cu care se vinde acum, în 2022, celebra bancnotă de 100 de lei de pe vremea lui Nicolae Ceaușescu

Îți amintești celebra bancnotă de 100 de lei, de pe vremea lui Nicolae Ceaușescu? Suma cu care se vinde acum, în 2022, este uriașă.

Înainte de 1989, bancnotele erau din hârtie, iar calitatea acesteia îi făcea să pară uzați. Cea mai mică valoare avea 10 lei, iar cea mai mare, 100 de lei. Monedele erau din metal, fier şi aluminiu, iar cele mai folosite erau cele de 25 de bani, 1 leu, 3 lei şi 5 lei

Leul comunist intră pe piață în 1947, după o denominare uriaşă: leul nou era echivalentul a 20.000 de lei vechi. Reevaluarea este realizată de regimul comunist fără vreo avertizare prealabilă și fără posibilitatea de a schimba mai mult decât o sumă fixă din moneda veche. Scopul era clar: sărăcirea păturii de mijloc și a celei bogate din anii respectivi.

În 1952 se emit noi bancnote odată cu reforma monetară, de unu, trei, cinci, zece, douăzeci şi cinci şi o sută de lei.  În locul figurilor patriarhale de ţărani din perioada interbelică, au apărut personaje caracteristice proletcultismului: prototipuri ale clasei muncitoare reflectând psihologia luptătoare a acesteia, determinarea și curajul care o caracterizau în „lupta de construire a socialismului“, scrie Antena 3.

Singurele referiri la istoria naţională erau acum portretele lui Tudor Vladimirescu și Nicolae Bălcescu, personaje a căror activitate revoluţionară a fost confiscată de ideologia comunistă oficială și transformată în „preistorie” a mișcării muncitorești din România.

Sursă foto: Wikipedia

Cu cât se vinde, în 2022, celebra bancnotă de 100 de lei de pe vremea lui Nicolae Ceaușescu

Cei nostalgici după perioada comunistă sau pur și simplu colecționarii de monede și bancnote trebuie să plătească 1.000 de lei pentru celebra sută de pe vremea lui Nea Nicu.

Conform unui anunț publicat pe OLX, bancnota e „în stare bună”, iar pentru a intra în posesia ei trebuie să plătiți un pic mai puțin decât salariul minim pe economie din România.

Citește și:

Recomandarea video

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ofițerii militari din Roma Antică aveau maimuțe de companie, iar acestea aveau, la rândul lor, animăluțe de companie