Prima pagină » Diverse » CORONAVIRUS. Traian Băsescu propune soluția pentru ca coronavirusul să nu fie răspândit: „Metroul și școlile să fie închise”

CORONAVIRUS. Traian Băsescu propune soluția pentru ca coronavirusul să nu fie răspândit: „Metroul și școlile să fie închise”

CORONAVIRUS. Traian Băsescu propune soluția pentru ca coronavirusul să nu fie răspândit: „Metroul și școlile să fie închise”

Europarlamentarul PMP Traian Băsescu a declarat, luni că o soluție pentru evitarea epidemiei de coronavirus în România ar fi închiderea metroului. Referitor la închiderea școlilor, Traian Băsescu a declarat că acestea trebuie să fie închise imediat Fostul președinte a propus și o măsură foarte drastică: evitarea adunărilor mai mari de 2-3 persoane,  potrivit declarației oferite pentru Digi24.

„Aș fi închis școlile imediat. (…) Sper să o facă măcar acum, pentru că două săptămâni nu-i nicio nenorocire. (…) O să spun un lucru care o să scoată pe toată lumea din sărite: aș închide metroul! Deplasările să se facă individual, fiecare cu mașinuța lui, cu o trotinetă electrică. Metroul e locul ideal de transmitere a virusului”, a mai spus Traian Băsescu.

Despre măsura ca evenimentele cu mai mult de 1.000 de persoane să fie anulate, europarlamentarul a spus că este „una din marile prostii” pe care le-a spus secretarul de stat Raed Arafat.

„Ce mi-e o adunare de 1.000 de persoane, ce mi-e o adunare de 5.000, ca în Franța? Și una și alta sunt măsuri nepotrivite. Nu ai voie să mai accepți adunări publice în care sunt mai mult de doi oameni, dacă vrei să ai o acțiune de prevenție eficientă. Sigur, toate astea trebuiau luate de la început”, a adăugat Băsescu.

Europarlamentarul PMP decrie măsurile luate de autorități ca fiind „slabe” și „târzii”. Traian Băsescu spune că revenirea în țară a persoanelor din Italia a fost făcută cu neglijență.

„Categoric nu suntem” pregătiți pentru o epidemie de coronavirus, a subliniat Traian Băsescu.

Recomandarea video

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cât de pregătită este lumea pentru o nouă pandemie?