Prima pagină » Diverse » Un englez a renunțat la tot pentru a trăi într-un sat de basm din Transilvania. Singurul obstacol pe care l-a întâmpinat când s-a stabilit în ROMÂNIA

Un englez a renunțat la tot pentru a trăi într-un sat de basm din Transilvania. Singurul obstacol pe care l-a întâmpinat când s-a stabilit în ROMÂNIA

Un englez a renunțat la tot pentru a trăi într-un sat de basm din Transilvania. Singurul obstacol pe care l-a întâmpinat când s-a stabilit în ROMÂNIA

România a ajuns o destinație preferată de tot mai mulți străini, care după anii 2000 au început să ne descopere țara. Treptat, turiști din Germania, Anglia și Olanda s-au îndrăgostit de țara noastră, iar unii chiar au rămas aici.

Când vorbim despre britanici, trebuie spus că „magnetul” a fost Charles, devenit rege după decesul Elisabetei a II-a. Suveranul britanic are o locuință la Viscri, în Transilvania, și a deschis calea multor conaționali care s-au stabilit în Români.

Pare de necrezut, dar chiar există britanici care s-au stabilit definitiv în România, încântați de viața și oportunitățile de aici.

Deloc surprinzător, cei mai mulți au ales Transilvania, zonă foarte popularizată în Occident și despre care „Londra” a început să vorbească întruna după ce Charles a ajuns la Viscri.

Hărțăgani, satul hunedorean care i-a uimit pe englezi

Dar și alte locuri sunt minunate. Avem cel mai bun exemplu la Hărțăgani, un sat din județul Hunedoara, în care deja locuiesc olandezi, nemți, și mai nou britanici.

Printre aceștia din urmă se numără și Leyton Shawn, care a renunțat la tot ce avea în Anglia pentru a locui aici.

Leyton s-a căsătorit cu o româncă originară din Maramureș, așa că pasul făcut nu mai pare atât de șocant. De fapt, tocmai partenera de viață l-a convins să lase tot în spate și să plece din Anglia. Cei doi au optat pentru un sat idilic din România, de la poalele munților Metaliferi, județul Hunedoara.

„Am descoperit acest loc cu ajutorul soției mele, care provine din Maramureș, dar a fost la școală la Deva.

Ea cunoștea zona din vremea școlii. Veneam în vacanța aici și priveam în jurul nostru, iar când am decis să ne mutăm, părea că această zona oferea un echilibru perfect, în ce privește relieful și distanța de oraș”, s-a destăinuit britanicul, potrivit adevarul.ro.

Decizia care i-a schimbat viața

Decizia de a se muta în România i-a schimbat viața, recunoaște Leyton.

„Toată lumea din aceste locuri a fost foarte bună și deschisă față de mine și foarte ospitalieră.

M-am chinuit doar cu limba română. Am reușit să învăț foarte puțin să o vorbesc, atât cât să nu mor de foame, cât să supraviețuiesc. Dar românii au fost răbdători cu mine”, a mai spus el.

„Și eu provin dintr-o zonă rurală din Anglia, dar pare cu totul diferită de ceea ce am găsit în România. Când merg în Anglia, îmi pare un mediu aglomerat și chiar opresiv. Pe când aici, în special în satul Hărțăgani, am regăsit simțul libertății” – Leyton Shawn

CITEȘTE ȘI:

O UCRAINEANCĂ stabilită în Brașov desființează România: „Totul este..”

O româncă stabilită în Elveția spune că „PREȚURILE nu sunt foarte diferite în România”. Cu ce sumă lunară consideră că poate trăi decent

Recomandarea video

Mediafax
Bolojan despre Crăciun: Ce își dorește, ce face și ce mănâncă
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Ce promite Ilie Bolojan pentru anul viitor. Vești bune despre inflație și economie, dar și o condiție pusă de premier
Click
Motivul pentru care e bine să pui un bănuț în bradul de Crăciun. Tradiția păstrată din generație în generație
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Diana și George, cei doi soți morți în accidentul din Bacău, și-au presimțit sfârșitul: 'I-am întrebat ce fac de sărbători și...' 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Cum facem față sărbătorilor fără excese alimentare?