Prima pagină » Emisiuni » Altceva Podcast » Cristina Păsăroiu a părăsit România la 17 ani: „Aveam dorința de a face o carieră” + „Mi-am asumat un risc foarte mare”

Cristina Păsăroiu a părăsit România la 17 ani: „Aveam dorința de a face o carieră” + „Mi-am asumat un risc foarte mare”

Cristina Păsăroiu (37 de ani) a fost invitată în cadrul podcastului „ALTCEVA cu Adrian Artene”. Soprana de origine română a discutat, printre altele, despre drumul pe care l-a parcurs pentru a-și vedea visul împlinit. La doar 17 ani, soprana părăsea România. Vă invităm să urmăriți noul episod al podcastului, care este disponibil deja de sâmbătă, 25 ianuarie 2025.

La vârsta de 17 ani, soprana Cristina Păsăroiu, acum în vârstă de 37 de ani, ajungea la Geneva. Aici, a studiat un an la Conservatoire de Musique de Genève. Apoi, a plecat la Viena, acolo unde a și terminat studiile la Universitatea de Muzică. Apoi, pașii i-au fost îndreptați spre Milano, acolo unde a urmat Conservatorio di Musica „Giuseppe Verdi”. Cariera sa a debutat, la 21 de ani, la Teatrul Municipal din Bologna, Italia.

„Am stat un an, pentru că erau concentrați pe muzică barocă, iar eu atunci aveam dorința chiar de a face o carieră importantă și muzică romantică. Vocea mea era de calibrul acela. Apoi, am decis să îmi schimb traiectoria la Viena, unde am și terminat studiile, diplomă la Universitatea de Muzică din Viena. Apoi, la Milano, Conservatorul «Giuseppe Verdi». Cariera mi-am început-o la «Teatro Comunale di Bologna»”, a precizat Cristina Antonetta Păsăroiu.

„Cine își imaginează că doar Medicina este o facultate care durează 7 ani? Iată că și muzica. Îmi spunea mai devreme tatăl dumneavoastră, când vorbeam înainte de a începe înregistrările, Geneva – 1 an, Viena – 4 ani, Conservatorul la Milano – 3 ani. E adevărat că fiind șefă de promoție, având acest exercițiu, acest antrenament să învățați continuu, s-a și suprapus un an”, a spus Adrian Artene.

Cristina Păsăroiu: „Mi-am asumat un risc foarte mare”

La vârsta de 21 de ani a susținut primul rol în fața spectatorilor, la Bologna. A impersonat-o pe Magda în „La Rondine”, operă în 3 acte de Giacomo Puccini.

„Da, aproape 4 ani la Viena, îmi doream să termin școala mai repede și decanul mi-a permis să fac 2 ani într-unul, ca să acumulez toate studiile, subiectele, și să-mi permită să fac carieră, să ies pe scenă înainte de timp. Magda în „La Rondine”, o operă puțin reprezentată. Acum a început să se reia. Pentru mine, Puccini este balsam pentru suflet și pentru voce. Acolo mă simt eu acasă. Atunci a fost copleșitor, pentru că nu știam, eram pentru prima oară aruncată, practic, pe scenă. Directorul de la opera din Bologna mi-a spus: «Cred în tine, știu că nu ai făcut așa ceva niciodată, dar dacă nu te duci tu pe scenă, cine se duce? Așa că du-te tu». Și am aterizat acolo și am spus ori totul, ori nimic. Am studiat mult pentru rol. (…) Mi-am asumat un risc foarte mare, pentru că de obicei rolurile puciniene se fac după o anumită vârstă. Roluri grele”, a spus Cristina Păsăroiu.

Podcastul poate fi urmărit integral pe canalul de YouTube Altceva cu Adrian Artene 

Conținutul ALTCEVA cu Adrian Artene poate fi urmărit și pe conturile de FacebookInstagramTik Tok, dar și pe grupul de WhatsApp.

V-ar putea interesa și:

Andrei Novac, despre costul culturii și accesul la EDUCAȚIE: „Dacă nu avem capacitatea să împărtășim, e irelevant pentru educație”

Scriitorul Andrei Novac realizează portretele tulburătoare ale MARTIRILOR Revoluției din ’89. „Texte scrise special pentru acești oameni exponențiali”

Cristina BANU, de la casier la Steaua, la coach financiar: „Aveam acest vis al antreprenorului”

Recomandarea video

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Progres major în cazul uneia dintre principalele cauze ale paraliziei