Prima pagină » Emisiuni » Altceva Podcast » Primul PRIETEN al lui Marius Florea Vizante, când s-a mutat în București, a fost actorul Gigi Ifrim. Cum s-au cunoscut cei doi colegi de breaslă

Primul PRIETEN al lui Marius Florea Vizante, când s-a mutat în București, a fost actorul Gigi Ifrim. Cum s-au cunoscut cei doi colegi de breaslă

Invitatul lui Adrian Artene la podcastul ALTCEVA din această săptămână a fost este actorul Marius Florea Vizante, Printre altele, el a vorbit și despre vechea prietenie care îl leagă de actorul Gheorghe (Gigi) Ifrim, cunoscut pentru rolul primarului din serialul „Las Fierbinți”. Ulterior, cei doi au făcut parte din celebrul grup de umor din România „Vouă”, înființat în 1982 de către Adrian Fetecău și un grup de studenți ai Institutului Politehnic București.

„Primul meu prieten, când m-am mutat în București, a fost Gigi Ifrim. M-am mutat în București, nu știam nimic, eram pierdut. Am plonjat ca fraierul în mijlocul unui bully imens și în prima zi de școală, începea trimestru II. În clasa a II-a… mă scoate învățătoare în clasă și zice… «Dragi copii, iată aveți un nou coleg! Vino, puiule, vino!» Și eu zic… «Servus!» către clasă. Și ăia încep să râdă. Eu eram blonziu, n-aveam ochelari, dar cred că deja nu vedeam bine, că avea o privire pierdută, așa… Și învățătoarea zice… «Ia spune, copilule, cum te cheamă?». «Pe mine mă cheamă Florea Marius Dorin». Și râde iarăși clasa. «Și știi unde locuiești?». (…) «Pe strada Compozitorilor, la numărul 15, blocul C3». Și din fundul clasei să aude o voce tare! «Și eu stau în C3. Înseamnă că suntem vecini». Era marele Gigi Ifrim, Gheorghe Ifrim”, a povestit Marius Florea Vizante, la podcastul Altceva.

În acel moment realizatorul podcastului l-a întrebat pe invitatul său dacă actorul Gigi Ifrim se purta, încă de atunci, ca un primar de clasă, dacă era autoritatea centrală.

„Nu, erau mulți. Am nimerit, culmea, și într-o școală, așa, era un cartier de ăsta nou construit în Drumul Taberei și erau foarte mulți ofițeri de rang superior care lucrau la Ministerul Apărării, care era chiar acolo, la Orizont și nu numai. Adică foarte multe din blocurile respective fuseseră populate cu clasa medie spre superioară. Și, atunci, copiii care erau în școlile astea erau niște copii foarte zvârlugi, ca să zic așa, lucru care m-a mai scos și pe mine din rotunjimile… Mediașului”, a completat actorul.

Actorul, care pe 12 august a împlinit 56 de ani, își amintește în timpul discuției cu jurnalistul Adrian Artene despre începuturile sale în arta teatrală, despre cumpene, dar și despre realizări, despre oamenii care i-au fost alături și nu încetează să le fie recunoscători părinților lui pentru cariera pe care o are astăzi.

Despre Marius Florea Vizante s-au spus și s-au scris multe, însă înainte să vă invităm să-l urmăriți în discuția cu Adrian Artene, ne-ar plăcea să aflați ce au de spus, la adresa actorului, 3 personalități cu un cuvânt greu atunci când vine vorba despre activitatea teatrală, dar și cea cinematografică din România.

„Vizante e omul care face un copil, își cumpără apartament și creează rolul vieții lui în timpul cât trag eu aer în piept să strig «Motor!»” – Nae Caranfil

„Unul dintre cei mai străluciți studenți pe care i-am avut este în acest moment un actor complet, original și căruia îi prevăd un mare viitor” – Gelu Colceag

„E un actor cu o candoare a talentului deosebită și ar fi păcat să și-o irosească din cauza nerăbdării” – Magdalena Boiangiu, critic de teatru

ABONEAZĂ-TE la canalul de Youtube „Altceva cu Adrian Artene”, pornește notificările, pentru că în fiecare sâmbătă de la ora 19:00, ai ocazia să descoperi în PREMIERĂ, ALTCEVA, un podcast care-ți antrenează mintea și-ți hrănește sufletului.

Conținutul „Altceva cu Adrian Artene” poate fi urmărit și pe conturile de FacebookInstagramTik Tok, dar și pe grupul de WhatsApp.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Greșelile care îți GOLESC portofelul la supermarket. Cum să cheltuiești MAI PUȚIN la cumpărături
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
A murit Eugen Olariu! Avea doar 49 de ani
Prosport.ro
Frumoasa iubită a fotbalistului din naționala României își etalează geanta de 3.000 de euro, dar bagă motorină de 199,97 lei
Adevarul
Durerea părinților adolescentei care a cerut să fie eutanasiată la 16 ani: „Se simțea într-o gaură neagră”
Mediafax
GAFĂ diplomatică: premierul unei SUPERPUTERI a primit un premiu inventat
Click
Locul din România pe care Dan Negru îl recomandă tuturor. Are o istorie aparte: „Mi-ar fi plăcut să fie plin de turiști”
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Trucul ciudat care ar putea ajuta la un somn mai bun în timpul caniculei