Prima pagină » Economic » Guvern: Toate ministerele au transmis planurile de reducere a cheltuielilor bugetare. Când se va finaliza acest demers

Guvern: Toate ministerele au transmis planurile de reducere a cheltuielilor bugetare. Când se va finaliza acest demers

Guvern: Toate ministerele au transmis planurile de reducere a cheltuielilor bugetare. Când se va finaliza acest demers

Purtătorul de cuvânt al Palatului Victoria, Dan Cărbunaru, a confirmat, joi, că se lucrează la un plan de reducere a cheltuielilor aparatului bugetar, fără însă a face referire la categoriile la care se va face economie.

Oficialul a anunțat, joi, calendarul adoptării măsurilor așteptate pentru acoperirea nevoilor. „Toate ministerele au transmis planurile de reducere a cheltuielilor bugetare. La nivelul Guvernului a început integrarea acestor planuri pentru a pregăti procesul de decizie. La următoarea ședința de Guvern va fi analizat pachetul de reduceri solicitat de Prim-ministrul Nicolae Ciucă, a transmis purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru

Ministerele au propus prin planurile depuse la Guvern, până la termenul limită de miercuri, reduceri de cheltuieli de până la 3 miliarde de lei, după cum declaraseră surse guvernamentale pentru Profit.ro.

În contextul în care premierul Nicolae Ciucă a cerut reduceri de cheltuieli de circa 20 miliarde lei, restul până la acest nivel ar urma să vină printr-o ordonanță cu măsuri fiscal-bugetare, o „ordonanță-trenuleț”, care ar urma să intre în vigoare până la începutul lunii mai, conform sursei citate.

Unde se taie

Ministerele au avut termen să depună miercuri planurile de reduceri de cheltuieli, dar acestea nu au fost dezbătute în ședința Executivului.

Executivul a anunțat anterior intenția de a identifica economie de cheltuieli de 20 de miliarde de lei, reprezentând 3,3% din bugetul general consolidat de 608 miliarde de lei. Astfel, au fost cerute măsuri din partea ministerelor pentru reducerea cu 6% a creditelor bugetare.

Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu, a dat asigurări că nu vor fi adoptate creșteri de taxe, ci problemele de la buget vor fi rezolvate prin ajustarea cheltuielilor, însă fără tăieri de salarii, concedieri sau renunțarea la investiții.

Și ministrul Muncii, Marius Budăi, a declarat miercuri că este exclusă tăierea salariilor pentru a se diminua cheltuielile. El a adăugat că propunerea privind ministerul pe care îl conduce vizează reducerea cu 20% a cheltuielilor cu combustibilii și cu deplasările, dacă acestea pot fi amânate.

Exemple de reduceri (informație pe surse Profit.ro)

  • Ministerul Finanțelor – reducere de cheltuieli de circa 380 milioane lei
  • Ministerul Transporturilor – reducere de 400 milioane lei din rezerva de 732 milioane lei
  • Ministerul Economiei – în jur de 10 milioane lei, 18% din bugetul de bunuri și servicii
  • Ministerul Culturii – circa 2 milioane de lei Ministerul Muncii – reduceri nu foarte mari la cheltuieli precum carburanți și deplasări.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Economia Rusiei se apropie de „zona morții”. Ce arată noile date economice?
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
Uitați de păpuși și mașinuțe. Copiii ar trebui să se joace cu teluri și zdrobitoare de cartofi pentru a se dezvolta mai bine
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Viitorul digital al Volkswagen se decide în România. Ce se întâmplă în birourile din București și Iași
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Se pare că majoritatea oamenilor nu au un singur „suflet pereche”, ci două