Prima pagină » Economic » Retragerea Toyota marchează sfârșitul industriei auto australiene, după 113 ani

Retragerea Toyota marchează sfârșitul industriei auto australiene, după 113 ani

Retragerea Toyota marchează sfârșitul industriei auto australiene, după 113 ani
Australia nu va mai avea producție auto peste trei ani, Toyota anunțând că va închide în 2017 fabrica de la Melbourne, cu 2.500 de angajați, după ce Ford și General Motors au luat decizii similare anul trecut, transmite Bloomberg.

Australia nu va mai avea producție auto peste trei ani, Toyota anunțând că va închide în 2017 fabrica de la Melbourne, cu 2.500 de angajați, după ce Ford și General Motors au luat decizii similare anul trecut, transmite Bloomberg.

Toyota produce autovehicule în Australia începând din 1963. Compania japoneză și-a motivat decizia acuzând costurile ridicate, aprecierea dolarului australian și posibilitățile slabe de a realiza economii semnificative.

„Am făcut tot ce ne-a stat în putință pentru a transforma afacerea, dar realitatea este că sunt prea mulți factori pe care nu îi putem controla și care fac ca producția auto să nu fie viabilă în Australia. Operațiunile noastre de producție au continuat să înregistreze pierderi, în pofida eforturilor noastre”, a declarat într-un comunicat președintele Toyota Australia, Max Yasuda.

Plecarea Toyota marchează sfârșitul industriei auto australiene, cu 113 ani de tradiție, pe fondul scăderii vânzărilor, anvergurii reduse a fabricilor din țară, care limitează posibilitățile de reducere a costurilor, și aprecierii dolarului australian, care a urcat cu 50% în perioada 2009-2012, determinând reducerea puternică a prețurilor mașinilor de import.

Ford a anunțat în luna mai a anului trecut că va opri producția din australia începând din octombrie 2016. General Motors a anunțat în decembrie că se va retrage din țară în 2017.

Toyota este cel mai mare exportator auto din Australia. Aproximativ 73% din producția australiană din 2012 a companiei japoneze, constând în peste 100.000 de automobile, a fost vândută la export.

Australia apierdut aproape 30.000 de locuri de muncă în industria prelucrătoare în perioada decembrie 2012 – noiembrie 2013.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Magazine Auchan din România vizate de un apropiat al premierului maghiar Viktor Orban
Digi24
O femeie din SUA a fost dată dispărută în urmă cu 24 de ani. Acum a fost găsită, dar nu vrea să ia legătura cu familia
Cancan.ro
Tragedie în timpul unui zbor spre Paris. Un bebeluș a murit la bordul aeronavei. Ce ar fi pățit micuțul
Prosport.ro
FOTO. E una dintre cele mai frumoase femei din lume, dar a fost părăsită! Despărțirea momentului
Adevarul
„Profetul catastrofelor”: Trump va conduce America pentru al treilea mandat, meteorit aproape de Pământ, războaie globale și OZN-uri descoperite în Europa
Mediafax
Investigație The Telegraph: Jeffrey Epstein a mutat mai multe computere în depozite secrete pe întreg teritoriul SUA înainte de percheziții
Click
Pensii mai mari de la 1 iulie 2026. E vorba de românii care au lucrat în această țară din Europa
Digi24
„Nu trage, fac orice!” Mărturii din armata lui Putin: soldați ruși executați, torturați sau trimiși fără arme pe front
Cancan.ro
Florin Prunea a divorțat, după 35 de ani de căsnicie. Care este motivul real al despărțirii de Lidia
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Corina Dănilă în tinerețe? Imagini rare cu fosta actriță din telenovele
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Cum arată Dacia Duster „Spirit of Sand”. Vor fi produse doar 500 de exemplare, exclusiv pentru România
Descopera.ro
Cât cântărește cel mai mare fluture din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Pe plajă: – Băi Costele, ce bine arată nevastă-ta, are o siluetă de invidiat!
Descopera.ro
Psihedelicele reintră în medicina modernă: poate o singură doză de DMT să trateze depresia?