Prima pagină » Gânduri printre cărți » Mihai și Emilia Bendeac au donat, împreună cu Editura Bookzone, 200.000 de euro spitalului Fundeni

Mihai și Emilia Bendeac au donat, împreună cu Editura Bookzone, 200.000 de euro spitalului Fundeni

Mihai și Emilia Bendeac au donat, împreună cu Editura Bookzone, 200.000 de euro spitalului Fundeni

Spre sfârșitul anului 2020, cartea scrisă de Mihai Bendeac și de mama sa, Emilia, abia ajungea la tipografie și urma să se vândă într-un număr-record de exemplare: 10.000 în mai puțin de 24 de ore. Cei doi autori au anunțat, încă înainte de lansare, că vor dona toate încasările din vânzarea cărții către cauze nobile, iar Editura Bookzone s-a alăturat  acestui demers caritabil.

Astăzi, la 4 luni de la lansarea oficială, ”Jurnalul unui burlac. Conversații cu mama” este motivul pentru care spitalul Fundeni a primit o noua donație de 100.000 de euro din partea autorilor și editurii Bookzone, prin intermediul Fundației Metropolis, spitalul putând să finalizeze, astfel, renovarea secției de nefrologie pediatrică.

Mihai Bendeac: ”Mulțumim celor care au achiziționat cartea.  Dacă au mai și citit-o, recunoștința noastră crește exponențial”

Mihai Bendeac spune că o donație poate provoca o bucurie ”infinit mai mare decât achiziționarea unor pantofi scumpi”, sperând că din vânzarea cărții „Jurnalul unui burlac. Conversații cu mama” – dar și din vânzarea următoarei cărți – să se poate ajunge la nu mai puțin de 1 milion de euro donați.

“Întotdeauna am crezut că o donație îți poate provoca o bucurie infinit mai mare decât achiziționarea unor pantofi scumpi. Așadar, motivul pentru care voi continua pe acest drum este egoist: îmi provoacă plăcere. Sunt prea egocentrist ca să mă pot suspecta de generozitate. În orice caz, sper ca din vânzările acestei cărți, din vânzările următoarei cărți și din cei 20% pe care îi donăm din campaniile online, să putem ajunge cât mai repede la un milion de euro donați. Mulțumim celor care au achiziționat cartea.  Dacă au mai și citit-o, recunoștința noastră crește exponențial”, a declarat Mihai Bendeac.

Emilia Bendeac: ”Nu m-aș fi gândit acum un an că se va atinge o astfel de sumă”

“De când mă știu, îmi place să ofer. Menționez că, inclusiv atunci când cumpăr cadouri, nu am niciodată răbdare să aștept până în ziua când persoana împlinește un număr de ani sau până la Crăciun și mai mereu le înmânez înainte. Nu m-aș fi gândit acum un an că se va atinge o astfel de sumă. E ireal! Sunt foarte fericită!” a declarat și Emilia Bendeac.

200.000 de euro au fost donați Spitalul Fundeni, banii provenind din încasările rezultate din vânzarea unui număr record de  peste 60.000 de exemplare ale renumitei cărți. Mulțumirile nu merg doar către autori, ci și către toți iubitorii de carte fără de care toate acestea nu ar fi fost posibile.

Dacă vrei să contribui și tu, poți comanda  cartea „Jurnalul unui burlac. Conversații cu mama” de pe site-ul Bookzone.ro:

Cartea Jurnalul unui burlac – Conversații cu mama – Mihai Bendeac (bookzone.ro)

Recomandarea video

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce alimente pot face oamenii cei mai fericiți?