Prima pagină » În opoziție » ⁠Costin Ciobanu: „Avem nevoie de VINDECARE colectivă, să înțelegem de ce acei oameni l-au susținut pe Georgescu”

⁠Costin Ciobanu: „Avem nevoie de VINDECARE colectivă, să înțelegem de ce acei oameni l-au susținut pe Georgescu”

⁠Costin Ciobanu, cercetător și analist politic, doctorand în științe politice al McGill University, a vorbit la emisiunea „În Opoziție” cu Denise Rifai despre scandalul și acuzațiile ce planează asupra lui Călin Georgescu și, mai ales, de ce românii l-au votat în număr atât de mare, deși majoritatea nu au auzit de el.

„Cred că am văzut și avem foarte, foarte multă polarizare. Și e normal, alegerile aduc polarizare cu sine. S-am văzut cu toții, cel puțin după turul întâi al prezidențialelor, foarte multă tensiune. Foarte multe acuzații, dintr-o parte și din alta. O să avem, la un moment dat, nevoie de acest moment de vindecare colectivă. Să nu ne mai acuzăm unii pe alții, să nu punem cuvinte în seama celorlalți, să încercăm să înțelegem perspectiva celorlalți.

De ce unii oameni l-au susținut, de exemplu, pe Călin Georgescu? Noi știm ce reprezintă domnia asta, apropo de aceste declarații, împotriva democrației, împotriva partidelor politice, împotriva alocărilor financiare pentru NATO și în chestiuni legate de neutralitatea României, contestarea rolului fondurilor europene. Pentru noi aceste lucruri sunt fundamentale și atunci ne punem întrebarea de ce ceilalți nu văd acest lucru.

Și cred că e un mecanism nu atât de greu de intuit. Ceilalți oameni se simt abandonați de stat, de partide și atunci când practic toată lumea te marginalizează și vezi măcar o licărire de speranță că, nu știu, se trezește cineva să vorbească pentru tine, ți se pare că aceea e salvarea. Evident că este o falsă salvare, dar aceasta e percepția noastră din exterior”, a declarat Costin Ciobanu.

Urmărește integral ediția: În Opoziție cu Denise Rifai. Invitații sunt Costin Ciobanu, analist politic, Cosmin Popa, istoric și Ciprian Necula, sociolog.

Recomandarea video

Mediafax
Harta scumpirii locuințelor în Europa: cine conduce, unde sunt cele mai mici creșteri și singura țară cu prețuri în scădere
Digi24
Kremlinul admite că Orban va pierde alegerile din Ungaria: „Chiar și cu sprijinul nostru, nu au reușit nimic”. Pe cine va da vina Rusia
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
FOTO. Belodedici își vinde casa dintr-o zonă boemă a Bucureștiului. Cum arată locuința: „Aer elegant și cald”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Adio unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: Uniunea Europeană elimină acest element din camerele de hotel
Click
Cine este tânărul din Constanța care a fost admis la Harvard, cu o bursă de peste 1.300.000 de dolari: „Un copil extraordinar”
Digi24
Péter Magyar, „omul dificil” care îl provoacă pe Viktor Orbán în Ungaria, este controversat chiar și printre susținătorii săi
Cancan.ro
România, lovită de frig chiar înainte de Paște. Brumă și ninsori în noaptea de Înviere
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Cât de des ar trebui spălați blugii? Mulți greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
De ce verile din copilărie păreau nesfârșite?