Prima pagină » În opoziție » Teodor Baconschi: „Au trecut 5 zile, a fost o bătălie între facțiunile din serviciile secrete”

Teodor Baconschi: „Au trecut 5 zile, a fost o bătălie între facțiunile din serviciile secrete”

Teodor Baconschi, fost ministru al Afacerilor Externe, a comentat despre declasificarea documentelor ce susțin o interferență malignă a Rusiei în procesul electoral de pe 24 noiembrie 2024. 

Diplomatul susține că principala cauză ar fi un război din culise.

„Ce vedem că de la desecretizarea documentelor care devoalează amploarea atacului Rusiei asupra României. Au trecut 5 zile, nu au fost doar niște responsabil, funcționar care au stat pe gânduri, a fost o bătălie între facțiunile din serviciile secrete. Acolo nu s-a produs o reformă profundă. Au rămas în continuitate o mulțime de cadre active sau în rezervă care au impregnat cu mesianismul național, cu excepționalism românesc și au perpetuat o doctrină ceaușistă. România fiind la mijloc între Est și Vest, nu poate fi în Vest, va fi o portiță deschisă pentru prietenii noștri de la Răsărit.  Nu își pun problema impactul internațional pentru că ei cred că dacă este acest personaj cel puțin bizar îl au la mână. Desecretizarea s-a  făcut la presiunea aliaților noștri care au fost îngroziți de ce se întâmplă”.

Fostul ministru a făcut referire la reacția întârziată a guvernului Petre Roman în momentul Puciului de la Moscova.

Teodor Baconschi crede că situația actuală este cauzată de complicitatea serviciilor:

„Este rezultatul unei combinații de lașitate, incompetență, indolență și complicitate, în ideea că iese cumva acest personaj bizar, îl avem la mână că știm totul despre el și o să stea cuminte în banca lui. Deși nu-și pun problema impactului internațional devastator pe care l-ar avea”.

Urmărește ediția integrală a emisiuni „În Opoziție cu Denise Rifai”: 

Recomandarea video

Mediafax
„Toți partenerii urmăresc atent ce se întâmplă în România”. Nazare lansează un avertisment privind stabilitatea politică
Digi24
Momentul Mythos și cei cinci zei ai inteligenței artificiale: de ce noul model AI a devenit prea periculos pentru a fi lansat pe piață
Cancan.ro
O nouă zi liberă pentru români! Odată adoptată, va deveni a 18-a zi nelucrătoare
Prosport.ro
Un turist care s-a cazat de mai multe ori la hotelul Simonei Halep a lăsat un mesaj pentru personal: „Ne simțim întotdeauna așa”
Adevarul
Povestea arhitectului care a construit Teatrul Național și Hotelul Intercontinental și i-a spus „nu“ lui Ceaușescu
Mediafax
Atenție, șoferi! Țara aleasă de mii de români pentru vacanță impune reguli stricte pentru trusa de prim ajutor
Click
Reacția Oanei Pellea după afișul cu Nea Marin de la terasa Obor: „Ce țară e asta?”. Ce i-a răspuns managerul localului
Digi24
Atuul pe care Rusia l-a recâștigat în relația cu China: Cum l-a ajutat războiul din Iran pe Putin să nu devină vasalul lui Xi Jinping
Cancan.ro
Andreea Popescu îi dă FATALA lui Dan Alexa! După escapada din Timișoara, bruneta schimbă strategia!
Ce se întâmplă doctore
Tabel exclusiv pentru bărbați | Pe ce dată ieși la pensie, în funcție de vârsta ta actuală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum a reușit o chelnăriță din SUA să cumpere în 8 zile 7 mașini de lux și 3 motociclete cu o simplă declarație
Descopera.ro
În ce anotimp sunt bărbații cei mai fertili?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
De ce avem tot mai multe opțiuni, dar luăm decizii mai proaste