Prima pagină » Mini » REZULTATE BAC 2013: Listele sunt publicate pe pagina bacalaureat.edu.ro. HARTA NOTELOR

REZULTATE BAC 2013: Listele sunt publicate pe pagina bacalaureat.edu.ro. HARTA NOTELOR

REZULTATE BAC 2013. Aici găsiti lista cu note și rezultate bac 2013 la nivel național. HARTA NOTELOR

REZULTATE BAC 2013: Listele sunt publicate pe pagina bacalaureat.edu.ro. HARTA NOTELOR. Primele rezultate la examenul de bacalaureat, publicate luni pe Edu.ro și la avizierele centrelor de examinare, arată că 55,4% dintre absolvenții au promovat. Rata de promovare este una record în ultimii trei ani, având în vedere că în 2011 de prima sesiune au trecut 45,7% dintre absolvenți, iar în 2012 – 44,4%.

Pe harta notelor de 10, realizată după rezultate Bac 2013, Iași, Buzău și Cluj sunt județele fruntașe, cu 12, 10, respectiv 9 medii maxime.

REZULTATE BAC 2013 la Liceul „Bolintineanu” – Conform primelor rezultate, doar 45,06% dintre elevii de la „Dimitrie Bolintineanu” din Capitală, liceul implicat în scandalul mitei de la Bacalaureat, au promovat examenul, arată datele afișate pe Edu.ro. 265 de absolvenți ai liceului care au terminat clasa a XII-a anul acesta sau sunt din promoții anterioare, au dat examenul de Bacalaureat anul acesta, în sesiunea iunie-iulie. Cea mai mare medie la Bacalaureat 2013 obținută de un elev al Liceului Teoretic „Dimitrie Bolintineanu” din București este 9.13. A doua notă în topul celor mai bune medii la BAC 2013 la Liceul Bolintineanu este 9. 19 absolvenți ai Liceului Teoretic Dimitrie Bolintineanu au luat media 8 la Bacalaureat, 45 de elevi au obținut medii de 7, iar 39 de elevi au obținut media 6. 

REZULTATE BAC 2013 – Ministrul Educației a precizat că au promovat bacalaureatul 62% dintre absolvenții de clasa a XII-a din promoția 2012 – 2013 și 30,6% dintre absolvenții promoțiilor anterioare. „În continuare sunt diferențe mari între rural și urban. La rural, promovabilitatea este mult mai mare decât la urban. În continuare rata de promovare la liceele tehnologice este mare. Trebuie luate măsuri ferme pentru a  descuraja frauda”, a declarat ministrul Educației, Remus Pricopie.

Primele rezultate Bac 2013 arată o creștere cu 12,48% a gradului de promovare față de anul trecut (comparând rezultatele de dinainte de soluționarea contestațiilor). Motivul acestei creșteri a ratei de promovare este introducerea subiectelor diferențiate la materiile grele (matematică, fizică, română). De asemenea, subiectele din acest an au fost sensibil mai ușoare decât cele de anul trecut.

După aflarea rezultate Bac 2013, înainte de soluționarea contestațiilor, la trei instituții de învățământ din județul Constanșa promovabilitatea a fost zero. Este vorba despre un grup școlar, o școală de arte și meserii și un liceu din comunele Cumpănă, Dobromir și Nicolae Bălcescu. Totodată, în județul Satu-Mare există două licee la care s-a înregistrat promovabilitate zero. Este vorba despre Liceul Tehnologic Târna Mare unde niciunul dintre cei 8 candidați nu au trecut bacalaureatul și Liceul Tehnologic „Simion Barnuțiu” din Carei, unde toți cei 32 de elevi înscris la BAC au luat note sub limita necesară pentru a promova examenul. 

Rata de promovare de la BAC în ultimii 9 ani în sesiunea iunie-iulie a fost următoarea:

BAC 2012: 44,3 la sută (înainte de soluționarea contestațiilor rata de promovare era de 43,04 la sută)

BAC 2011: 45,72 la sută (înainte de soluționarea contestațiilor rata de promovare era de 44,07 la sută)

BAC 2010: 69,30 la sută

BAC 2009: 81,47 la sută

BAC 2008: 78,26 la sută

BAC 2007: 82,08 la sută

BAC 2006: 80,48 la sută

BAC 2005: 84,66 la sută

BAC 2004: 84,61 la sută

Anul trecut, 67 de elevi au terminat Bacalaureatul cu nota 10 pe linie. În 2011 au existat 65 de note de 10.

REZULTATE BAC 2013 – Verdict: Scandal

Desfășurarea examenului de bacalaureat din acest an a fost una tensionată, în principal din cauza scandalului de la Liceul Dimitrie Bolintineanu din București, izbucnit în prima zi a probelor scrise la Bac 2013, când întreaga conducere și comisie de examinare au fost schimbate pentru fraudarea examenului. Situația nu a fost însă singulară. Procurorii au descins și în alte unități de învățământ din Slobozia și Constanța, având indicii privind neregulile în desfășurarea examenului. Scandalul de la Bac continuă, după cum puteți vedea mai jos: procurorii au o înregistrare în care o elevă strânge șpaga de la 15 colegi.

Gândul vă prezintă procentele de promovare județ cu județ, așa cum au fost centralizate de către Ministerul Educației. Astfel, există patru județe care au procente de peste 60 %: Alba – 62,22%, Bihor – 63,21%, Brăila – 74,17% și CLuj – 70,99%

Anul trecut, rata de promovare după prima sesiune de bacalaureat a fost de 44,41% la nivel național. Județele cu cea mai mare rată de promovare au fost Brăila – 57.02%, Cluj – 54.19%, Iași – 51.67%, Bihor – 51.24% și Buzău – 49.17%.

La polul opus s-au aflat județele Ilfov- 14.81%, Caraș-Severin – 26.90%, Olt – 28.51%, Teleorman – 28.97% și Harghita- 29.27%.

REZULTATE BAC 2013 – Ministrul Afacerilor Interne, Radu Stroe, explică de ce s-a creat confuzia cu privire la legalitatea operațiunii desfășurate de procurori și de polițiști la liceul „Dimitrie Bolintineanu”, în ultima zi de susținerea a examenului de bacalaureat. Ministrul recunoaște că atât el, cât și premierul Victor Ponta erau îngrijorați de turnura pe care o putea lua situația, dacă elevii erau îmbarcați în cele două autocare și duși la Poliție chiar în acea zi. Cu toate aceste, deși Stroe susține că a observat o schimbare de strategie în coordonarea anchetei de către procurori, el nu consideră că politicul a influențat actul de justiție. Radu Stroe a explicat că lucrurile privind legalitatea operațiunii s-au clarificat abia vineri în jurul orei 14.30, când procurorul Bogdan Staicu de la Parchetul Tribunalului București a ieșit public să facă declarații legate de mandatele pentru elevi.

REZULTATE BAC 2013 – Ofițerii anticorupție dețin, în dosarul privind presupuse fraude la bacalaureat la Liceul „Lazăr Edeleanu” din Năvodari, o înregistrate video în care se poate vedea cum o elevă strânge bani pe holurile școlii de la alți candidați, cu scopul de a-i da supraveghetorilor pentru a le permite să copieze. Filmulețul, obținut de la Direcția Generală Anticorupție Constanța, are un minut, iar în imagini, care nu sunt foarte clare, se poate vedea cum o fată strânge bani, pe holul școlii, iar la un moment dat îi numără. Conform anchetatorilor, banii ar fi fost strânși de la 15 absolvenți de liceu din localitatea Cogealac, care au susținut bacalaureatul la Liceul „Lazăr Edeleanu” din Năvodari, unde este centru de examen. Potrivit surselor citate, elevii ar fi dat între 50 și 100 de lei, banii fiind destinați profesorilor supraveghetori, pentru ca aceștia să le permită să copieze. Oamenii legii au fost sesizați după prima probă scrisă a examenului de bacalaureat, iar apoi ofițerii DGA au monitorizat următoarele două probe și, conform declarațiilor acestora, sume de bani au fost strânse la toate probele. Polițiștii au intervenit abia vineri, după ce s-a finalizat și ultima probă a examenului, iar mai multe persoane, atât elevi, cât și cadre didactice, au fost duse la audieri la sediul DGA Constanța.

REZULTATE BAC 2013 – Fostul ministru al Educației, Daniel Funeriu, a reclamat faptul că rezultate Bac 2013 ar putea fi influențate de politica dezastruoasă în cazul învățământului profesional, aplicată de fostul ministru Ecaterina Andronescu.

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Albert Einstein a avut dreptate: Timpul se scurge mai repede pe planeta Marte!