Prima pagină » Știri » SE ÎNTÂMPLĂ ÎN ROMÂNIA. Victima unui accident, dusă la morgă cu mașina de tractare. Șoferul Serviciului Medico-Legal e în concediu, iar mașina instituției – la el în fața blocului

SE ÎNTÂMPLĂ ÎN ROMÂNIA. Victima unui accident, dusă la morgă cu mașina de tractare. Șoferul Serviciului Medico-Legal e în concediu, iar mașina instituției – la el în fața blocului

SE ÎNTÂMPLĂ ÎN ROMÂNIA. Victima unui accident, dusă la morgă cu mașina de tractare. Șoferul Serviciului Medico-Legal e în concediu, iar mașina instituției - la el în fața blocului
Un bătrân de 80 de ani, care a murit în urma unui accident rutier, a fost transportat la morgă cu o mașină de tractare deoarece mașina Serviciului Medico Legal Călărași nu a putut fi utilizată, șoferul acesteia fiind în concediu, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Un bătrân de 80 de ani, care a murit în urma unui accident rutier, a fost transportat la morgă cu o mașină de tractare deoarece mașina Serviciului Medico Legal Călărași nu a putut fi utilizată, șoferul acesteia fiind în concediu, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit membrilor familiei defunctului, acesta a fost accidentat mortal de o mașină în timp ce se deplasa pe lângă bicicletă în comuna Rosetti, pe carosabilul șoselei, iar trupul neînsuflețit a fost transportat la morgă, după patru ore de așteptare, cu o mașină de tractare, alături de bicicleta sa și de autoturismul care l-a lovit.

„În fața Spitalului Județean de Urgență Călărași s-a mai așteptat încă 30 de minute, în ploaie, până ce personalul Serviciului Medico Legal a dispus, în cele din urmă, să deschidă ușa. După jumătate de oră, cadavrul a fost băgat la morgă. Dar de adus la morgă, l-au adus cu mașină de tractat, nu cu autovehiculul morgii, așa cum era normal”, a declarat o rudă a victimei.

Din primele date a reieșit că reprezentanții Serviciului de Medicină Legală Călărași nu au ajuns la locul accidentului să preia victima deoarece șoferul autovehiculului este în concediu, iar mașina instituției a fost identificată după producerea accidentului pe strada Borcea, în fața blocului unde locuiește șoferul acesteia.

Reprezentanții IPJ Călărași spun că mașina de tractare era singura soluție în acel moment, în condițiile în care autovehiculul SML lipsea.

„S-au făcut demersuri la SML pentru a trimite mașina, dar aceasta nu era disponibilă, ni s-a explicat că șoferul este în concediu. În condițiile acestea, se apelează la rude, la cunoștințe ale victimei sau la altă posibilitate. Începuse să plouă și era noapte și s-a recurs la mașina de tractare, singura posibilitate în acel moment pentru că trupul neînsuflețit să ajungă la morgă. Cât privește condițiile în care a avut loc accidentul, pot să vă spun că bărbatul de 80 de ani se deplasa pe lângă bicicletă, iar la un moment dat l-a lovit un Fiat, condus de un tânăr de 24 de ani, din municipiul Călărași.Șoferul nu era băut, iar în cauză s-a întocmit dosar pentru ucidere din culpă”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Călărași.

Conducerea Serviciului Medico-Legal Călărași a refuzat să prezinte un punct de vedere în acest caz.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Revoltă în serviciile secrete americane. CIA și FBI blochează un plan controversat al lui Donald Trump, temându-se de un risc catastrofal
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Au explodat prețurile apartamentelor din România. Orașul în care locuințele noi sunt cu 21% mai scumpe decât anul trecut
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Prima linie de apărare a Pământului împotriva microbilor extratereștri