Prima pagină » Proteste în Ucraina » Luarea de ostatici din sediul SBU „minat” de la Lugansk. Activiști proruși au eliberat încă cinci „ostatici”

Luarea de ostatici din sediul SBU „minat” de la Lugansk. Activiști proruși au eliberat încă cinci „ostatici”

Luarea de ostatici din sediul SBU
Aproximativ 56 din cei 60 de "ostatici" care erau reținuți de către activiști proruși în sediul local "minat" al serviciului ucrainean de securitate (SBU) la Lugansk, în estul Ucrainei, au fost eliberați în noaptea de marți spre miercuri, a anunțat SBU, relatează AFP.

Separatiștii, care ocupă clădirea de duminică, au lăsat 51 de persoane să plece, iar ulterior încă cinci, după ce au permis accesul în sediu unor deputați cu care au purtat negocieri, afirmă SBU pe site. Toate persoanele eliberate sunt tefere.

Deputații care au purtat negocieri au putut să plece și ei fără probleme, iar „negocierile continuă cu scopul de a reduce la minimum riscurile la adresa vieții și securității locuitorilor din Lugansk”, precizează SBU.

Marți seara, după 48 de ore de la preluarea controlului asupra clădirii, SBU a anunțat că separatiștii, „sub amenințarea armelor și unor explozibili, împiedică aproximativ 60 de persoane să părăsească sediul”.

Serviciile de securitate acuză „atacatorii (că) au minat locul”, adăugând că au făcut totul pentru a „obține ca atacatorii să elibereze ostaticii și să depună armele”.

În afară de sediul SBU de la Lugansk, activiști propruși au preluat controlul asupra mai multor clădirii publice în estul rusofon al Ucrainei. Ei dețin în continuare controlul asupra sediului administrației regionale de la Donețk, dar au fost dislocați din sediul SBU din același oraș și din cel al administrației regionale de la Harkov.

Recomandarea video

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Iubita lui Cristiano Ronaldo, în costum de baie în vacanța din Golful Persic
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Iată cum căsătoria te poate feri de obezitate!